Spółka LLC spółka komandytowa

Błażej Sarzalski        18 maja 2016        Komentarze (8)

Jeżeli zapytasz się jakiegokolwiek prawnika, który na serio zajmuje się prawem spółek handlowych, jaka jest najbezpieczniejsza pod względem ochrony prywatnego majątku wspólników lub menedżerów forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, wtedy odpowie bez wahania spółka z o.o. spółka komandytowa.

Cała idea spółki z o.o. komandytowej opiera się na tym, że najpierw odpowiada spółka komandytowa, potem spółka z o.o. będąca jej wspólnikiem zarządzającym (komplementariuszem), a na szarym końcu dopiero członek zarządu spółki z o.o., chyba że… odpowiednio wcześnie złoży wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o., natomiast w praktyce złożenie takiego wniosku wobec spółki z o.o. jest o wiele łatwiejsze, szybsze i prostsze (gdyż spółka ta nie prowadzi działalności operacyjnej, a uchwycenie momentu, w którym musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jest o wiele łatwiejsze).

Co by się jednak stało, gdyby zamiast spółki z o.o. w układankę ze spółką komandytową wmontować spółkę LLC ze stanu Delaware?

Kwestia pierwsza – podatki, jeżeli nie będziemy zmieniać domyślnego sposobu traktowania spółki przez prawo podatkowe USA to spółka LLC pozostanie spółką transparentną podatkowo, innymi słowy, jeżeli osoba X będzie wspólnikiem spółki LLC (komplementariusza), a jednocześnie będzie komandytariuszem to rozliczać się będzie osobiście on, stawką właściwą dla jednoosobowych przedsiębiorców – w tym wypadku odchodzi kombinowanie z prowadzeniem dodatkowej księgowości w spółce z o.o. i szukanie sposobów na ominięcie (minimalnego, ale jednak) podwójnego opodatkowania. Wybierając więc domyślne opodatkowanie takiej spółki musisz się liczyć z tym, że będziesz odpowiedzialny za zapłatę podatków, zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi.*

Kwestia druga – odpowiedzialność za zobowiązania prywatnoprawne spółki i ochrona majątku osobistego. Odsyłam tutaj do przepisów polskiej ustawy prawo prywatne międzynarodowe, które wprost wskazują, że osoba prawna podlega prawu państwa, w którym ma siedzibę, a prawo to obejmuje takie kwestie jak między innymi odpowiedzialność wspólników lub członków za zobowiązania osoby prawnej. Trzeba pamiętać, że prawo Delaware daje możliwość daleko posuniętej ochrony wspólników lub menedżerów przed odpowiedzialnością za zobowiązania.

*kwestia jest tutaj oczywiście nieco bardziej złożona (blog wymaga pewnych uproszczeń) i są sposoby na dalsze ograniczenie tej odpowiedzialności, nie zawsze też urząd skarbowy wie, kto tak naprawdę jest wspólnikiem.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

bpw Maj 20, 2016 o 13:28

„Art. 17. 1. Osoba prawna podlega prawu państwa, w którym ma siedzibę.” – w jaki sposób wyglądają regulacje dotyczące siedziby? Zastanawiam się czy czasem nie ma jakiś postanowień podobnych do tych z brytyjskiego prawa podatkowego tzn. że spółka ma siedzibę tam, gdzie jest jej ośrodek kontroli (zarząd lub wspólnik faktycznie sprawujący kontrolę nad spółką). Jeśli wspólnik sprawujący kontrolę ma siedzibę w Polsce, to czy czasem nie będzie tak, że wspólnik spółki LLC będzie odpowiadał według prawa polskiego? Są jakieś przepisy amerykańskie lub orzeczenia polskich sądów w tej kwestii?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 23, 2016 o 10:55

Kwestia siedziby do celów podatkowych jest kwestią odrębną od siedziby dla celów prywatnoprawnych. Ta ostatnia decyduje o budowie, zdolności prawnej, organizacji oraz odpowiedzialności wspólników. Ta siedziba podatkowa, czyli ośrodek zarządzania, decyduje o miejscu opodatkowania.

Odpowiedz

bpw Czerwiec 1, 2016 o 01:35

Dziękuję za wyjaśnienie. Szczegółów poszukam w literaturze. Chyba, że Pan może coś polecić do poczytania w tym temacie?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 6, 2016 o 10:00

Nie ma literatury, która to opisuje w sposób kompleksowy, bo to zupełnie dwie różne dziedziny prawa :)

Odpowiedz

Olaf Kwiecień 16, 2017 o 10:18

A czy dwie spółki LLC ze stanu Delaware, mogą stworzyć spółkę cywilną w Polsce, będąc jedynymi jej wspólnikami?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 18, 2017 o 11:13

Mogą.

Odpowiedz

DANIEL Kwiecień 16, 2017 o 18:29

WITAM A CO W PRZYPADKU GDY ZAŁOZYM SPÓLKE KOMANDYTOWĄ GDZIE WSPÓLNIKAMI BEDĄ POLSKA SPÓLKA Z.O.O. I SPÓLKA LLC JAK BEDZIE WYGLADAŁA KWESTIA CO DO PODATKU DOCHODOWEGO I CITU

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 18, 2017 o 11:15

CIT płaci polska spółka z o.o. od swojego udziału w dochodzie sp. komandytowej, spółka LLC płaci CIT o ile traktowana będzie jako podmiot transparentny podatkowo (nie dokona się zmiany domyślnej klasyfikacji podatkowej), jeżeli zaś nie, to podatek będzie płacił podmiot będący wspólnikiem takiej spółki LLC (odpowiednio PIT lub CIT)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: