Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Agent rejestrowy powiedział, że…

Błażej Sarzalski01 lipca 2016Komentarze (0)

Agent rejestrowy powiedział, że spółka będąca własnością osoby zagranicznej, która nie jest rezydentem podatkowym w Stanach Zjednoczonych nie może być traktowana jako tzw. disregarded entity. Czy to prawda?

Dostałem ostatnio kilka tego typu pytań na prywatną pocztę, ba, zapytałem też agenta, z którym współpracuję o to, czy istnieje taka możliwość aby osoba nie będąca rezydentem podatkowym Stanów Zjednoczonych korzystała z transparentności podatkowej, jaką oferuje spółka LLC założona w Delaware.

Cóż, mój agent stwierdził, że się nie da…

Uspokajam 🙂 Nie ma on racji. Ciężko mi było uwierzyć w to, że prawo Stanów Zjednoczonych (land of the free and the home of the brave) dopuszczałoby tego rodzaju dyskryminację podmiotów gospodarczych. Nie myliłem się. Twierdzenia, że nie ma takiej możliwości aby tzw. non-resident alien (czyli obcokrajowiec nie będący rezydentem podatkowym w Stanach Zjednoczonych) są nieprawdziwe. Skąd wzięło się więc zamieszanie?

Błąd tkwi w niewiedzy i nadinterpretacji tego co kiedyś, gdzieś, całkiem słusznie napisał Internal Revenue Service, który zamieścił na swoich stronach internetowych następujące oświadczenie: “Rząd federalny nie rozpoznaje spółki LLC jako klasyfikacji dla celów podatków federalnych. Spółka LLC składa zeznania podatkowe jako korporacja, spółka partnerska albo indywidualny przedsiębiorca”.

W rozumieniu agenta z powyższego miało wynikać, że jednoosobowa spółka LLC może być transparentna podatkowo tylko, jeżeli jej właściciel posiada numery EIN, SSN lub ITIN i składa zeznania podatkowe w USA. Jednocześnie w formularzu ubiegania się o numer EIN dla spółki LLC rzeczywiście jest miejsce na wskazanie numeru EIN, SSN lub ITIN dla osoby będącej właścicielem spółki, ale…

Po pierwsze, opieramy się na błędnych przesłankach, bo ze stanowiska IRS nie wynika nic innego tylko to w jaki sposób może się rozliczać LLC.  Po drugie, nie jest prawdą, że uzyskując numer EIN dla swojej spółki nie możemy wybrać domyślnej opcji bycia podmiotem transparentnym podatkowo. Po trzecie, w polu gdzie wymaga się podania numeru EIN, SSN lub ITIN wystarczy wpisać “osoba zagraniczna” i IRS w sposób prawidłowy proceduje taki wniosek.

Jeżeli więc Twój agent twierdzi, że nie ma możliwości załatwienia numeru EIN dla Ciebie, tak abyś zachował transparentność podatkową, to zapraszam do kontaktu, amerykański adwokat zajmujący się prawem biznesowym, z którym współpracuje z przyjemnością załatwi dla Twojej spółki numer EIN.

Pamiętajcie, że agenci rejestrowi nie są prawnikami i nie są czasami w stanie udzielić rzetelnej porady prawnej.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: