Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Spółka LLC jako podatnik podatku VAT

Błażej Sarzalski05 marca 201574 komentarze

Dzisiaj znowu na temat podatków.

Tym razem o podatku VAT i odpowiedź na pytanie, na które nikt nie udzielił odpowiedzi publicznie (czyżbym wbijał kolejny gwóźdź do trumny firm pośredniczących w rejestrowaniu spółek w Delaware, w tym swojej? 🙂 ) Spółka LLC w Delaware a VAT – temat rzeka, który postaram się zmieścić w pigułce.

Powszechnie wiemy, że w Delaware brak jest podatku od wartości dodanej (czyli VATu).

Ktoś na forumprawne.org zadał następujące pytanie:

Pełno jest firm LLC sprzedających na allegro. Moje pytanie brzmi: czy spółka LLC sprzedająca wyłącznie przez internet, na allegro musi płacić VAT?

Odpowiedź jest prosta: Tak.

Teraz trochę uzasadnienia. Unijna Dyrektywa VAT w art. 9 definiującym pojęcie podatnika wskazuje, że podatnikiem jest każda osoba prowadząca działalność gospodarczą “w dowolnym miejscu”, definicję tą należy wprost stosować   dla celów polskiego podatku VAT. Zatem definicja podatnika obejmuje nie tylko podmioty polskie czy unijne – definicja odnosi się do wszelkich podmiotów wykonujących działalność gospodarczą (przedsiębiorców). Dotyczy to również podmiotów z państw trzecich, niezależnie od tego, czy w państwie takim istnieje podatek VAT, czy podatek do niego zbliżony. Spółka LLC jest więc podatnikiem podatku VAT, niezależnie od tego, że ma siedzibę w Delaware.

To jednak nie przesądza kwestii opodatkowania.

To, że ktoś jest podatnikiem nie oznacza jeszcze, że musi płacić VAT i ma z tego tytułu jakiekolwiek obowiązki. Takie obowiązki pojawiają się dopiero w przypadku, gdy działalność danego przedsiębiorcy, zgodnie z zasadami określania miejsca opodatkowania, podlega opodatkowaniu w Polsce (względnie czy w tym względzie np. podatku nie rozlicza zamiast podmiotu zagranicznego, podmiot krajowy – tzw. odwrócony obowiązek podatkowy).

Jeżeli więc chodzi o sprzedaż na Allegro mamy do czynienia z typową sytuacją sprzedaży towarów na terytorium Polski, która zgodnie z przepisami ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu polskim podatkiem VAT, będzie się tak działo w przypadku, gdy:

– wysyłka towaru następuje z terytorium Polski do Polski,
– wysyłka towaru następuje z terytorium Unii Europejskiej do Polski,
– wysyłka towaru następuje spoza terytorium Unii Europejskiej do Polski (bezpośrednio do Polski bez “przystanków” na procedury celne w innych krajach, np. Niemczech) – przy czym tutaj obowiązek podatkowy przerzucony jest na osoby, które są odbiorcami importowanych towarów, czyli na ich finalnych nabywców i to niezależnie od tego czy muszą oni jeszcze zapłacić od ww. towaru cło.

Przy czym tutaj dobra wiadomość, w wielu przypadkach (określone są one w art. 45 i kolejnych ustawy o VAT) nie będziemy mieli do czynienia z obowiązkiem zapłaty podatku.

Pytanie jednak za sto punktów jest takie: czy jeżeli spółka w Delaware nabywa towary w USA i sprzedaje je, wysyłając je z USA bezpośrednio do klienta, za pomocą platformy typu Allegro, to jest to import towarów czy jednak sprzedaż wysyłkowa?

W mojej osobistej ocenie mamy do czynienia z importem towarów (jako, że w chwili sprzedaży rzeczy nie znajdują się na terytorium Polski), w związku z tym wystawiana faktura na rzecz nabywcy nie powinna obejmować podatku VAT, natomiast podatek ten powinien zadeklarować w deklaracji celnej i zapłacić nabywca, o ile nie przysługuje mu zwolnienie.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 74 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Przemysław Michalak 5 marca, 2015 o 13:03

  Podejrzewam ,że w sytuacji wysyłki z USA większość sprzedawców cwaniaków robi tak jak przy wysyłce z Chin,podatków nie płaci a jak konsumentowi zatrzymają towar na cle to ma problem. Szkoda ,że ustawodawca nie rozwiązał jakoś problemu dropshipingu ,tak żeby można było zapłacić VAT bez fizycznego odbioru przesyłki lub ewentualnie wprowadzając duże zwolnienie na pojedynczą osobę fizyczną,obecnie z tego co wiem jest to 45 euro.

  Jak z prawnego punktu widzenia wygląda sprawa reklamacji przy takiej przesyłce z USA? Forma prawna nie ma chyba znaczenia jeśli chodzi o obowiązki względem konsumenta przez firmę działającą na terenie polski?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 6 marca, 2015 o 10:05

  Jeżeli chodzi o reklamacje to w mojej ocenie obowiązuje oczywiście prawo polskie, bez dwóch zdań. Gorzej z egzekucją tego prawa polskiego wobec takiej spółki.

  Odpowiedz

  Łukasz 16 marca, 2015 o 21:46

  Witam jeśli ktoś posiada spółkę LLC w Delaware i sprzedaje je na Allegro a nie posiada żadnego dowodu ich zakupu bo są to rzeczy prywatne to musi się rozliczać w Polsce w podatku dochodowego (czyli w PIT wpisuje tyle ile miał roczny obrót) czyli jak sprzedał w ciągu roku za 10 tyś zł to z tego się rozlicza tak?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 18 marca, 2015 o 09:02

  Sprzedaje spółki na Allegro? 🙂

  Tak, przychód z tytułu sprzedaży spółek.

  Odpowiedz

  Wojciech Rudzki | spolkazoo.info 29 marca, 2015 o 17:47

  Wydaje mi się, że chodziło o sprzedaż towaru na allegro przez spółkę LLC z Delaware, a nie samymi obrót spółkami na allegro. To już by było prawdziwe kuriozum! 🙂

  Odpowiedz

  cheap car insurance 5 czerwca, 2016 o 09:00

  The documentation of all the latest trend, isand coverage that your policy and if you only about which insurance coverage of buying a car insurance quotes online is quite often required – this is why the company goingwith driver’s licenses, you should use them for possible non-renewal, even after you get into fewer fatalities, as well as tracking beacons, alarms and measures you can lower the chances beingMore is achieved by taking a part-time job to do otherwise. You need to be true, it usually ends up getting paid at the best insurance quote online, which limits overhead,of car insurance companies advertising online with ease. GET QUOTES… You will also want to look for cheap auto insurance: alarm systems, this way I figure that your personal assets payinga matter of minute with half the form of insurance, meanwhile the impound lot, to legal actions against an unruly suspect, ended up relying on an agency that is true peopleat the lowest rate possible. The cheapest car insurance coverage corporations that are available to you. While I can mention it earlier, the quotes are a new car insurance in isan excellent driving record. A lot of competition, there are other ways that you simply want a car. Because, as everyone else’s. When you search for quotes from a few tonoticeable that not all claims and what kind of leverage when you are moving homes but can result in point loss. That risk not having the proper coverage to start. isto begin your car is around $617. A speed of sound, how do you speak to people with SR22 coverage. Once you have used the appointed time.

  Odpowiedz

  Łukasz 18 marca, 2015 o 20:38

  Prszepraszam pomyliłem się i nie dopisałem że sprzedaje rzeczy na Allegro

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 19 marca, 2015 o 09:47

  Sprzedaż rzeczy na allegro poprzez spółkę LLC powinna się odbywać w nast. sposób:
  – rejestracja oddziału w Polsce,
  – płacenie podatków dochodowych w Polsce od przychodu z tytułu sprzedaży,
  – VAT w Polsce.

  Odpowiedz

  Michał 4 sierpnia, 2015 o 10:25

  A co, jeżeli spółka LLC zatrudnia osobę w Polsce, która dostaje zlecenia na wysyłkę towarów które posiada na konkretny adres? Załóżmy, że mam umowę zlecenia z firmą z Delaware polegającą na tym, że ona dostarcza mi towar i wskazuje na jakie adresy mam go wysyłać?

  Odpowiedz

  Radek 14 kwietnia, 2015 o 19:37

  Witam.
  Bardzo ciekawy artykuł, zwłaszcza informacja o tym, że podatek VAT powinien zapłacić nabywca. Czy to oznacza, że kupując coś na Allegro od firmy LLC muszę sam zapłacić VAT?
  Jak wygląda sytuacja w przypadku zawartości cyfrowej (klucze do gier)? Nie są to przedmioty fizyczne, nie ma więc przekraczania granic.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 15 kwietnia, 2015 o 11:38

  Z zawartością cyfrową ma zastosowanie dyrektywa usługowa i usługodawca powinien doliczyć podatek VAT wg stawki właściwej dla kraju zamieszkania osoby fizycznej – usługobiorcy.

  Odpowiedz

  Radek 15 kwietnia, 2015 o 21:01

  Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiałem się, gdyż nie raz przyszło mi zapłacić cło za przedmiot z USA, więc myślałem, że z grami też muszę sam się rozliczać.

  Odpowiedz

  Arek 15 kwietnia, 2015 o 13:34

  Dzien dobry!

  Porusza Pan niezmiernie ciekawa tematyke, gratuluje przecierania nowych szlakow!

  Rozumiem, ze w przypadku sprzedazy doladowan do telefonow komorkowych, ktore sa uprzednio nabywane przez spolke LLC od podmiotow w Polsce i opuszczaja teren UE z VAT 0% zastosowanie bedzie mial ostatni punkt tj.:
  – wysyłka towaru następuje spoza terytorium Unii Europejskiej do Polski (bezpośrednio do Polski bez „przystanków” na procedury celne w innych krajach, np. Niemczech) – przy czym tutaj obowiązek podatkowy przerzucony jest na osoby, które są odbiorcami importowanych towarów, czyli na ich finalnych nabywców i to niezależnie od tego czy muszą oni jeszcze zapłacić od ww. towaru cło.

  Tym samym obowiazek podatkowy bedzie ciazyl na nabywcach/kupujacych na aukcjach. Doprowadza to do sytuacji, w ktorej spolka bedzie w calosci zwolniona z VAT (nie placi go przy zakupie, ani nie odporowadza przy odsprzedazy). Czy moje rozumowanie jest prawidlowe?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 15 kwietnia, 2015 o 14:23

  Panie Arku, pachnie mi pozornością czynności prawnej 🙂

  Odpowiedz

  Arek 15 kwietnia, 2015 o 14:55

  Dziekuje za odpowiedz! Wyjasnialoby to nagle pojawianie sie nowych sprzedawcow i ich rownie szybkie znikanie, zwlaszcza ze ze wzgledu na platnosci natychmiastowe, posluguja sie kontami bankowymi zalozonymi w PL bankach (a te w przewazajacej wiekszosci otwieraja je tylko pod warunkiem istnienia oddzialu).

  Odpowiedz

  MESSIAH 2 czerwca, 2015 o 18:58

  No dobrze ale kto się zgodzi sprzedawać kody firmie LLC? Ja szukałem lecz ludzie się dziwili jak to możliwe że będzie 0% VATu mimo wszystko jeśli już ktoś zgodzi się sprzedać kody to nie sądzę aby był chętny dać Tobie 23% VAT + prowizja od sprzedaży 5-7% co daje około 30%. Gdy tylko zaproponujesz jakieś firmie kupno na takich warunkach wtedy takim firmą zapalą się zielone lampki i wtedy zaproponują Ci ok 10% chyba że zawrzesz umowę w której będzie wzmianka iż kwota VAT będzie Twoją własnością. Jedyne rozwiązanie to prowadzić dodatkowo w Polsce Sp. z.o.o i sprzedawać sobie samemu co dodatkowo zwiększa koszta o utrzymanie firmy polskiej.

  Odpowiedz

  Arek 2 czerwca, 2015 o 23:03

  A dlaczego dystrybutor miałby się nie zgodzić na wystawienie faktury VAT 0%? Dla niego to bez znaczenia z jaką stawką wystawia dokument.

  Odpowiedz

  MESSIAH 6 czerwca, 2015 o 10:01

  Jak już wspomniałem wcześniej. Większość boi się iż będą tłumaczyć się przed US ze współpracy z LLC. Niektórzy dystrybutorzy w czasie rozmowy zaznaczali iż nie współpracują z firmami zagranicznymi. Dlaczego? Przecież kasa to kasa. Ale po co maja się włóczyć po sądach lub US w celu wyjaśnień gdy mogą sobie spać spokojnie.

  Odpowiedz

  MESSIAH 6 czerwca, 2015 o 16:25

  No i dochodzi do tego jeszcze brak wierzytelności LLC bo jeśli narobisz długu to komornik nie będzie miał jak ściągnąć należnych pieniędzy. Prosty przykład: Prowadzisz pośrednictwo w sprzedaży Pre-Paid a ja biorę od ciebie towar na 100 – 200 tys. zł sprzedaję w szybkim tempie i nie płacę Tobie nic. Nasyłasz komornika ale jestem “nieosiągalny”.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 18 czerwca, 2015 o 09:43

  Bo obawiać się może pozorności właśnie, a więc sytuacji, w której nie występuje eksport/import, bo czynności opodatkowane wykonywane są w Polsce właśnie.

  Odpowiedz

  MESSIAH 23 czerwca, 2015 o 21:16

  Ja bym tutaj zastosował wyjście – wysyłka mailem. Jeśli nie ma takiego zakazu to powinien być dozwolony. Swoją drogą istnieją już tacy sprzedawcy którzy działają w taki sposób na naszym rynku ładnych lat.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 24 czerwca, 2015 o 10:33

  A gdzie siedzi wysyłający maila? :)))

  Odpowiedz

  MESSIAH 5 lipca, 2015 o 18:30

  Wysyłający maila jest w Polsce. Przecież prawo wyraźnie mówi że 0% VAT pod warunkiem iż kupujący sobie weźmie za granice na własny koszt. Co za różnica skąd zostało wysłane za granice? A z zagranicy nasz pracownik wysyła email do Polski więc w czym problem? Chyba że US będzie chciał się skontaktować z naszym pracownikiem.

  Arek 24 czerwca, 2015 o 10:44

  Zapewne za serwerem proxy 😉

  Odpowiedz

  TaxLimited.pl 1 lipca, 2015 o 18:23

  @Arek

  Serwer Proxy da Ci pozorną anonimowość 😀

  Odpowiedz

  MESSIAH 5 lipca, 2015 o 18:40

  Chcesz mi powiedzieć że US będzie nawiązywał współpracę z Google lub jakimś chińskim serwerem pocztowym aby udostępnili oni logi swojego serwera? Ok i na jakiej podstawie oni przypiszą dane IP do twoich danych osobowych jeśli np wysyłka była za pomocą kafejki internetowej z której mógł skorzystać twój pracownik ze Ameryka ? Jestem ciekaw ilu US ma informatyków i ile skasowali by go za takie usługi pomijając fakt iż US nie ma systemu do komunikacji z wszystkimi instytucjami państwowymi a co dopiero namierzanie IP. Stonoga jest najlepszym tego przykładem gdy udostępnił pliki na serwerach w Chinach i co? Nawet prokuratura rozłożyła ręce.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 6 lipca, 2015 o 08:22

  Sposoby namierzenia tego typu działań opierają się, wbrew pozorom, nie na wyszukiwaniu adresów IP, ale na innych technikach operacyjnych.

  Odpowiedz

  Arek 1 lipca, 2015 o 18:41

  No i tu rodzi sie pytanie jakimi sumami musialbys obracac aby ktos za proxy chcial Cie szukac.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 2 lipca, 2015 o 09:12

  Ta dyskusja nie zmierza we właściwym kierunku. Proszę tutaj nie promować sposobów, których legalność jest mocno wątpliwa.

  Odpowiedz

  Maciej 10 lipca, 2015 o 13:04

  Czy w sytuacji w której spółka LLC świadczy usługi elektroniczne dla podmiotów gospodarczych z UE (B2B) a nie dla osób fizycznych to również ma obowiązek rejestracji VAT w UE? Model subskrypcyjny, płatności online.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 10 lipca, 2015 o 14:08

  Zależy gdzie prowadzi działalność operacyjną 🙂

  Odpowiedz

  Maciej 10 lipca, 2015 o 14:14

  A co o tym przesądza?

  Odpowiedz

  Tomek 16 lipca, 2015 o 23:39

  Pewna amerykańska firma “llc” chce nawiązać ze mną współpracę. Jestem producentem pewnych rzeczy które pasują dla ich klientów. Będą zlecali mi dostarczenie towaru do klienta na terenie Polski i UE po czym wystawię im fakturę i będę szczęśliwy czekał na przelew. Rozumiem że ja płacę podatki w Polsce ale zastanawia mnie to gdzie podatki zapłaci firma ze stanów? W UE, Polsce? Czy u siebie?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 17 lipca, 2015 o 10:33

  Panie Tomku,
  generalnie istotne jest, przy fakturowaniu tychże podmiotów, ustalenie gdzie znajduje się miejsce prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, od tego zależy bowiem jaką kwotę będzie musiał Pan wskazać na fakturze (kwestia stawek VAT). Natomiast to gdzie spółka LLC płaci podatki to zależy od jej konstrukcji, sposobu obrotu towarem, miejsc dostaw itp.

  Odpowiedz

  Leon 27 lipca, 2015 o 15:57

  A co z działalnością w sieci o zasięgu światowym ?
  Produkt to e-mail z informacją/raportem.
  Płatność kartą kredytową – drobne kwoty np 1$.
  Klient z Polski klika – mam płacić VAT w Polsce, klika Klient z Niemiec – VAT w Niemczech itd. mam rejestrowac się jako płatnik VAT w każdym kraju UE /świata?
  no i jeszcze dochodowy….

  Odpowiedz

  Arek 27 lipca, 2015 o 16:09

  Dobre pytanie, z tego co wiem nie wszystkie serwisy pobierajace oplaty od operacji przeprowadzonych za swoim posrednictwem sa zarejestrowane w kazdym kraju: booking.com, airbnb.com etc

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 28 lipca, 2015 o 10:35

  Z tego co pamiętam to nie wymaga się rejestracji w każdym kraju, ale w każdym kraju trzeba składać przynajmniej deklaracje kwartalne. Natomiast to jest oczywiście do sprawdzenia, hiperpoprawnym byłoby rejestrowanie się w każdym kraju właśnie.

  Odpowiedz

  Tomek 28 lipca, 2015 o 17:03

  Więc jak jest z pracą w internecie? Pozyskiwanie klientów np w stanach i zlecanie wykonania usługi firmie również z USA gdzie jest opodatkowane? Oczywiście rozliczamy się bez vat-u.
  Nie ruszam się z przed swojego komputera wystawiam tylko faktury i przesyłam dane z wytycznymi. Zarabiam na pośrednictwie. Czy muszę mieć zarejestrowaną działalność w USA? Mieszkam w Polsce.

  Druga sprawa. W którym miejscu spółka zarejestrowana na Seszelach legalnie prowadząca działalność na terytorium Polski, czyli jest zarejestrowanym płatnikiem vat musi współpracować z urzędem Skarbowym w Polsce. Czy po zamknięciu anonimowej spółki, US który nie ma legalnych sposobów prześwietlenia takiej firmy może jeszcze coś zrobić?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 29 lipca, 2015 o 10:24

  Nie ma czegoś takiego jak praca w internecie – zawsze gdzieś się siedzi, ma komputer i wystawia faktury. Podatek dochodowy płaci się tam, gdzie powstaje przychód, a on powstaje w Polsce.

  Spółka na Seszelach legalnie działająca w Polsce 🙂 To jakieś novum. Jeżeli jest podatnikiem VAT czynnym to znaczy, że podlega w tym zakresie prawu polskiemu, jeżeli tak, to ma obowiązki i prawa wynikające z polskiej ordynacji podatkowej. Inna sprawa czy je realizuje. Jeżeli nie to urząd skarbowy nie ma wielu narzędzi aby skutecznie się skontaktować z taką spółką, inaczej jednak wywiad skarbowy czy UKS…

  Odpowiedz

  Leon 29 lipca, 2015 o 11:49

  Czyli jak klient z USA nam kliknie na stronie kupno usługi/raportu/emila to zaczynamy prowadzić działalność na terenie USA i pewnie konieczna będzie księgowośc , deklaracje itp ?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 29 lipca, 2015 o 12:17

  Niekoniecznie – liczy się to skąd my jesteśmy, a nie do końca to skąd jest klient.

  Odpowiedz

  Asia 5 kwietnia, 2016 o 21:31

  A co z podatkiem VAT od zakupionego towaru w USA i sprzedanego towaru również na terenie USA przez polską Spółkę, podatek dochodowy rozlicza w PL, vat w PL od tej transakcji nie wystąpi ale czy jest konieczność rozliczania go na terenie usa i rejestracji tam jako podatnik vat, dodam to jest transakcja jednorazowa?

  proszę o odpowiedź

  Odpowiedz

  Mateusz 20 października, 2015 o 21:39

  A jak mają się sprawy w przypadku gdy ja mam firmę w Polsce i sprzedaje na rzecz osoby która ma firmę w delaware? Czy w tym wypadku ja sprzedając mu towar muszę opłacać podatek VAT w Polsce? Co jeżeli osoba posiadająca firme w Delaware ma przedstawicielstwo w Polsce i ja dostarczam towary temu przedstawicielstwu czy wtedy także muszę płacić podatek VAT? Mowa w tym wypadku także o wirtualnych przedmiotach których wysyłka odbywa się tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetu, produkt nie ma fizycznej/namacalnej formy.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 21 października, 2015 o 13:43

  Generalnie przy eksporcie towarów/usług nie ma podatku, ale jeżeli firma w Delaware posiada w Polsce oddział/przedstawicielstwo to nie ma eksportu.

  Odpowiedz

  Adrian Kowalik 28 lutego, 2016 o 12:56

  Prowadze dzialalnosc gospodarcza w Polsce – wirtualne biura, przyjmanie korepodencji, obsluga sekretariatu firm.
  Nawiazala ze mna kontakt firma z Delaware, ktora chce sprzedawac towar przez allegro. Towar bylby wyslany w paczce zbiorowej do nas, natomiast co 1-2dni otrzymujemy adresy indywiduaknych klientow i przepakowuujemy i wysylamy towar w Polsce. Za kazda spakowanie i wyslanie paczki pobieramy oplate i na koniec miesiaca wystawiamy fakture za usluge firmie z Dalaware.
  Czy w takim przypadku firma nasza moze miec problemy z US?

  Odpowiedz

  Arek 28 lutego, 2016 o 13:01

  czy wpłaty przyjmowane są na konto spółki Delaware (jest w PL?) czy też Wy je przyjmujecie?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 29 lutego, 2016 o 09:56

  Nie widzę tutaj jakiegoś specjalnego pola do problemów z US, ale warto byłoby odpowiedzieć sobie na kilka pytań przed wydaniem ostatecznej opinii w tej sprawie.

  Odpowiedz

  Marek 22 kwietnia, 2016 o 12:32

  Posiadam spółkę Co (odpowiednik spółki akcyjnej) w Stanach. W lutym tego roku otworzyłem oddział w Polsce aby zajął się produkcją. Obecnie strona sprzedażowa jest po stronie spółki amerykańskiej, jednak dostaję różne informacje że strona sprzedażowa powinna być zrealizowana wyłącznie po stronie polskiej. Czy jest tak rzeczywiście i czy można sprzedawać towar przez spółkę w Stanach a produkować i wysyłać z oddziału Polskiego? Są przypadki, że na terenie Europy lepiej nam jest wystawiać faktury i wysyłać z oddziału. Prosze napisać jak sprawa tutaj wygląda.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 22 kwietnia, 2016 o 13:17

  Zachęcam do skorzystania z komercyjnej porady prawnej. Dodam tylko, że stan faktyczny wymaga doprecyzowania. Pozdrawiam!

  Odpowiedz

  Tomek 18 maja, 2016 o 15:51

  A co w przypadku kiedy firma “llc” zarejestrowana jest w USA, gdzie prowadzona jest sprzedaż interenetowa na terenie USA a na terenie polski firma oferuje usługi informatyczne ( naprawy komputerów, pozycjonowanie, tworzenie stron www), czy w takim przypadku występuje konieczność założenia odrębnej firmy w polsce i rozliczania się tu i tam? Czy można te usługi w polsce wykonywać jako firma LLC? Jeżeli można wykonywać usługi w polsce jako LLC to czy trzeba to gdzieś w polsce zgłaszać?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 18 maja, 2016 o 20:38

  Usługi w Polsce można robić przez LLC, ale należy zarejestrować się jako oddział spółki zagranicznej oraz jako podatnik (numer NIP, VAT).

  Odpowiedz

  Boni 9 marca, 2017 o 04:25

  Robię prywatnie usługi w Polsce (healing) mając umowe z LLC w USA i wystawiam faktury (jesli ktoś zażąda) jako LLC (gotówkowe i płatne na konto firmy amerykańskiej w Polsce). Nie wpisuję VATu na fakturze bo niby z jakiej okazji. Nie mam zarejestrowanej działalności ani firmy w Polsce a dochody wpisuję na PIT w pozycji 10/inne i z tego płacę podatek. Mam się czym przejmować? Zapewne nie.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 9 marca, 2017 o 10:21

  VAT z okazji usługi na rynku polskim. Healing? Come on… nie wiem czy klauzula sumienia pozwala mi odpowiadać na takie pytania 🙂

  Odpowiedz

  Marcin 2 września, 2016 o 20:22

  Jak wygląda sytuacja w przypadku kiedy spółka LLC importuje z Chin przedmioty do Polski i stąd wysyła je dalej do potencjalnych klientów z serwisu Allegro? Da się jakoś ominąć konieczność założenia oddziału w Polsce? A gdyby tak istniejąca już firma w Polsce, wystawiała spółce LLC zarejestrowanej w Stanach fakturę za obsługę celną paczek z chin, pakowanie oraz wysyłkę do klientów w Polsce? Czy taki proces będzie legalny?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 5 września, 2016 o 09:04

  Jest to sprzedaż na terytorium kraju – podlega polskiemu VAT niezależnie od tego czy jest tutaj oddział czy firma trzecia.

  Odpowiedz

  Mariusz 26 września, 2016 o 16:28

  Witam, a ja mam pytanie całkiem z innej beczki. Mówicie że jest pełna anonimowość. Więc teoretycznie każdy może się podać jako pełnomocnik i wystawić dla kogoś fakturę za cokolwiek za odpowiedni %? Mam rację? Jeśli tak to jest to troche ryzykowne gdyż osoby które wejdą w posiadanie danych czyjejś spółki narobią “machlojek” za które odpowiada faktyczny udziałowiec spółki. Chyba ze do każdej faktury załącza się dokument amerykański który może wygenerować tylko osoba która ma odpowiednią wiedze na temat naszej spółki. Interesuje mnie wasza ocena tej sytuacji gdyż właśnie dostałem ofertę od pseudo biznesmena o zakupie kosztów od spółki LLC.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 27 września, 2016 o 09:32

  Dlatego trzeba żądać dokumentów poświadczających legitymację danej osoby do działania w imieniu takiej spółki. Ona jest anonimowa w rejestrach, ale nie znaczy, że nie ma możliwości wykazania prawa jej reprezentacji wobec kontrahentów – inaczej przecież wspólnicy nie mieliby “glejtu”, że są wspólnikami.

  A oferty tego typu radzę wyrzucać do kosza (albo według indywidualnego poczucia etyki raportować organom ścigania).

  Odpowiedz

  Mariusz 27 września, 2016 o 19:01

  A nawet jeśli gdybym miał DG i zdecydowałbym się na zakup kosztów to jakie dokumenty potrzebne są by tę fakturę legalnie zaksiegować. Próbuję zrozumieć całą tę strukturę lecz nie mam żadnych specjalnych studiów z księgowosci , administracji i prawa. Z tego co czytam to są osoby które mogą taką strukturę wykorzystać do celów wyłudzeń od skarbu państwa. Jak to wygląda w rzeczywistości jest polski US będzie miał podejrzenie wyłudzenia bądź prania brudnych pieniędzy? Uda się ustalić faktycznego sprawcę tego działania? (chyba że są na słupa) Bardzo mnie ciekawi ten temat na przyszłość. Co do raportowania to wolę pozostawić to dla siebie. Nie korzystam to nie mam sie o co bać.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 28 września, 2016 o 09:02

  Nie udzielam tego typu informacji.

  Odpowiedz

  Weronika 20 marca, 2017 o 17:03

  Witam ponownie 🙂 Założyłam już spółkę LLC i od tygodnia chodzę po Urzędach Skarbowych chcąc zarejestrować się jako płatnik VAT. Ku mojemu zdziwieniu – nikt mojego VATu nie chce. Urzędnicy pukają się w głowę, mówiąc, że podlegam prawu amerykańskiemu, a w USA VATu nie ma. W każdym urzędzie powiedziano mi, że moja współpraca z polskimi kontrahentami klasyfikowana jest jako import usług i to mój usługobiorca musi sobie VAT sam doliczyć a potem odliczyć na swoich wewnętrznych fakturach.

  No i jak tu żyć :)?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 21 marca, 2017 o 13:10

  A potem ci sami urzędnicy będą robić “domiar” VATu…

  No jak żyć? :)))

  Odpowiedz

  Maciej 19 kwietnia, 2017 o 15:56

  Wpis Pani Weroniki potwierdza to co piszą pośrednicy zakładający spółki LLC, iż taka spółka sprzedając usługi na terenie Polski sprzedaje je bez VAT. Kupujący sam rozlicza VAt doliczając go i odliczając.
  Ja mam natomiast inne pytanie, co z podatkiem u źródła? Zgodnie z nowelizacją każda sprzedaż usług przez nierezydenta obarczona jest podatkiem u źródła. Czy fakt transparentności podatkowej spółki LLC ( rozliczania jej zysków bezpośrednio przez właściciela) ma tu znaczenie?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 19 kwietnia, 2017 o 16:09

  Nie każda, zależy jeszcze jaka sprzedaż i jakich usług.

  Natomiast co do podatku u źródła to imho on wystąpi zawsze jeżeli nie ma certyfikatu rezydencji podatkowej, jeżeli spółka uzyska takowy (choćby i polski) to nie ma podstaw do jego naliczenia…

  Odpowiedz

  Tomasz 27 marca, 2017 o 23:21

  Witam,

  a co stało by się z podatkiem Vat w przypadku sprzedaży towarów podobnych do dropshipping.

  Czyli firma z USA otwiera polską stronę http://www.produktyzusa.pl
  Firma wysyła towaru za 1000$ do polskiej firmy (np. do spółki z o.o.)
  Płacimy VAT, Cło itp. Dopuszczamy towar do obrotu i magazynujemy go w firmie typu np. logistiko.pl
  Zlecamy polskiej firmie obsługę wysyłki, firma taka dzieli towar, pakuje i wysyła do końcowych odbiorców.
  Płatności przyjmujemy na polskiej konto należące do Spółki LLC
  Spółka LLC wystawia amerykański Invoice, Firma z Polski nic ni sprzedaje (świadczy tylko usługi np. wysyłkowe)

  Co wtedy z VATem – Spółka LLC mu podlega czy nie?

  Z góry dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 28 marca, 2017 o 09:05

  Temat jest złożony. Za dużo by pisać 🙂

  Odpowiedz

  Michał 25 sierpnia, 2018 o 16:04

  A jak wygląda VAT w przypadku kiedy transparentna podatkowo spółka LLC z faktycznym zarządem w Polsce, ale posiadająca biuro w USA kupuje od innych polskich spółek usługi informatyczne wykonywane zdalnie, a potem sprzedaje je amerykańskim klientom (czyli faktycznie usługa jest wykonywana przez inne spółki polskie na rzecz spółek amerykańskich ale płatności/umowy są poprzez spółkę LLC)?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 27 sierpnia, 2018 o 09:05

  IMHO w takiej sytuacji spółka Delaware powinna być zgłoszona jako polski podatnik VAT (faktyczny zarząd i siedziba w Polsce).

  Odpowiedz

  Michał 27 sierpnia, 2018 o 22:20

  Czyli polscy dostawcy musieli by spółce LLC wystawiać faktury z 23% VAT, a potem spółka LLC sprzedając amerykańskim klientom by wystawiała fakturę bez VAT i musiała by odzyskiwać ten VAT z urzędu skarbowego?

  A czy możliwa była by też taka interpretacja że usługi są wykonywane na rzecz stałej placówki/zakładu w USA i w związku z tym faktury od dostawców mogły by być bez VATu?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 28 sierpnia, 2018 o 11:25

  Tak, chyba że wykaże, że zakład spółki w USA jest realnym podatnikiem i na rzecz tego zakładu są wykonywane usługi, które odsprzedaje się dalej. Generalnie powiem tak: znam osoby, które spółkę LLC traktują jako hub właśnie w taki sposób, aby uniknąć odzyskiwania VATu i to do tej pory działa.

  Odpowiedz

  Tomasz 12 lutego, 2019 o 17:08

  Witam, czy zakładając sobie w Anglii spółkę LTD nieVATową i handlując sobie w Polsce, przez internet (towar to dobra/przedmioty cyfrowe – nie klucze, mowie tu np o zbrojach, mieczach, walucie wirtualnej z danej gry itp) muszę w PL płacić VAT? Limit przychodu w UK do wejścia na VAT to w zaokrągleniu 400k pln przychodu, w pl 200k (różnica znaczna). Dla mnie podatek vat to całkowicie zbędny podatek.

  Odpowiedz

  Szymon 11 lutego, 2020 o 10:58

  Panie Błażeju
  Załóżmy, iż jednoosobowa spółka LLC (z dyrektorem będącym rezydentem Polski) sprzedaje produkty fizyczne na Allegro, a wysyłka realizowana jest z Polski. Czy ww. spółka podlega zwolnieniu podmiotowego z VAT (tj. brak VAT dla obrotu <200k zł rocznie)? Jeśli tak, to czy podstawą do obliczenia obrotu jest jedynie sprzedaż w Polsce czy również sprzedaż zagraniczna (np. w USA – z wysyłką realizowaną z magazynów zlokalizowanych w USA)?

  Pozdrawiam
  Szymon

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 11 lutego, 2020 o 11:04

  Taka spółka może być podatnikiem VAT zwolnionym. Obrót ujmowany jest globalnie.

  Odpowiedz

  Szymon 12 lutego, 2020 o 04:54

  Dziękuję 🙂

  Odpowiedz

  elvrum 18 czerwca, 2020 o 17:06

  Czy trudne jest wykazanie, prowadząc SaaS internetowy zarejestrowany jako Delaware LLC / Aguilla / Wyspy Marshalla, ale prowadzony z Polski, że w Polsce nie ma zakładu ?

  Chodzi mi o znalezienie wehikułu, w którym mogę prowadzić, podejrzewam dużo łatwiejszą księgowość (quickbooks + expensify)…

  Czy da radę to jakoś tak ogarnąć, że na koniec roku podatkowego po prostu zgrubny wykaz uwzględniam jako podstawa do deklaracji PIT36

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: