Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Koszty podatkowe od spółki LLC a podatek u źródła

Błażej Sarzalski22 czerwca 20187 komentarzy

Regulując należności za usługi doradcze, księgowe lub informatyczne na rzecz podmiotu z Państwa trzeciego co do zasady mamy obowiązek pobrać w Polsce podatek u źródła i to my, jako usługobiorca odprowadzamy za zagranicznego usługodawcę podatek do urzędu skarbowego.

Pewne preferencje co do stawki tego podatku bądź wyłączenia od opodatkowania mogą wynikać z faktu istnienia między Polską, a krajem z którego świadczone są usługi, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tak jest w stosunkach między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Aby jednak móc powoływać się na dobrodziejstwo umowy o unikaniu opodatkowania konieczne jest posiadanie certyfikatu rezydencji podatkowej kontrahenta.

Jeżeli jednak właściciel spółki LLC (jedyny wspólnik) jest rezydentem polskim to certyfikatu takiego nie sposób dostać. Nie w USA. W takiej sytuacji pojawiło się pytanie – czy należy opodatkować podatkiem u źródła transfery pieniężne z tytułu usług doradczych, księgowych, informatycznych czy też z tytułu należności licencyjnych?

Okazuje się, że nie.

Stanowisko takie potwierdziły oficjalne interpretacje podatkowe Ministerstwa Finansów.

Interpretacja 1

Interpretacja 2

Interpretacja 3

Spółka LLC została uznana w nich za spółkę transparentną podatkowo, co powoduje istnienie opodatkowania po stronie wspólnika tej spółki, nie zaś samej spółki, co w konsekwencji przekłada się na to, że:

  • nie ma podstaw do opodatkowania tych spółek podatkiem CIT w Polsce
  • skoro podatnikiem jest wspólnik i to polski rezydent to nie ma podstaw do tego aby opodatkowywać go zryczałtowanym PIT.

W przedstawionym stanie faktycznym wspólnik spółki LLC miał polski certyfikat rezydencji podatkowej, wydaje się że to jednak nie ma znaczenia – skoro jest polskim podatnikiem to nie stosuje się wobec niego przepisów dot. opodatkowania podatkiem u źródła.

Jednak uwaga. W sytuacji, gdy usługi ww. nie są świadczone ze Stanów Zjednoczonych może pojawić się obowiązek rejestracji spółki LLC jako podatnika podatku towarów i usług w Polsce, co powoduje, że “optymalizacja” podatku, może być pozbawiona sensu.

Po więcej informacji zapraszam do kontaktu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Elżbieta 1 sierpnia, 2018 o 21:12

Dzień dobry,
Wydaje mi się że Pan pisze o tej firmie:
Na fakturze widnieje dostawca: WEB HOLDING LLC 1903 Rayor ave Cheyenne Wyoming 82001
kontakt lokalni przewodnicy w Polsce
Czy w takim wypadku wystąpi import usług i trzeba naliczyć i odliczyć VAT
a podatek u źródła nie występuje
Tak zrozumiałam Pana artykuł czy dobrze czy możne źle
Z góry dziękuję Panu za odpowiedź
pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 2 sierpnia, 2018 o 09:37

Mój artykuł dotyczy podatku PIT, uważam jednak że istnieje realne ryzyko, że ww. spółka powinna być polskim podatnikiem VAT. Wszystko zależy od tego skąd świadczone są usługi i jakie miejsce opodatkowania usług świadczonych przez tę spółkę przewiduje ustawa o VAT.

Odpowiedz

kaja 27 maja, 2019 o 13:17

witam spolka web holding lokalni przewoznicy podobno sa oszustami wyciagaja od ludzi pieniadze m.in za wizytowki w google nie podaja numeru konta bo to sa dane przyjezdza kurier i placi sie gotowka u kuriera, nie dostosowuja sie do tego co obiecali przez telefon bo obiecuja jak uatrakcyjnic wyzytowke i dostep do niej, nie mozna sie dodzwonic jest ciezko i zbywaja, adres jest Stanow Zjednoczonych dziwne ze po rozmowie tel na nastepny dzien juz pojawia sie kurier z faktura ktora trzeba zaplacic, moje pytanie ile jeszcze naciagna ludzi

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 27 maja, 2019 o 13:30

To chyba jednak nie jest pytanie do mnie 🙂

Odpowiedz

Szymon 7 października, 2020 o 21:17

Dzień dobry Panie Błażeju

Załóżmy, iż sp. z o.o. świadczy usługi doradcze/zarządcze na rzecz amerykańskiej LLC, która jest jednoosobową spółką założoną przez rezydenta podatkowego Polski (klasyczna disregarded entity).
Czy w takim przypadku powstaje konieczność odprowadzenia przez LLC VAT-u za świadczone usługi?
Zdaje się, że pytanie sprowadza się do miejsca wykonania usługi.
Dodam, iż LLC nie ma zakładu na terenie USA (jest to działalność internetowa)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 8 października, 2020 o 12:10

Jestem zwolennikiem tezy, że jak najbardziej tak – jeżeli owa spółka LLC jest zarządzana z Polski i tutaj ma faktyczny ośrodek zarządzania to tutaj trzeba ją do VATu zarejestrować i takie faktury z VAT powinna wystawiać.

Odpowiedz

Szymon 8 października, 2020 o 19:51

Dziękuję za odpowiedź. A czy ma Pan pomysł jak w legalny sposób przetransferować zysk z takiej LLC do spółki sp. z o.o. i opodatkować ją właśnie w ramach tej spółki już? Jeden z pomysłów: być może da się to zrealizować jako inwestycję/pożyczkę LLC na rzecz sp. z o.o.?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: