Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czy polski komornik może zająć majątek spółki Delaware?

Błażej Sarzalski02 sierpnia 201812 komentarzy

Spółka Delaware jest jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie się przed ponoszeniem indywidualnej odpowiedzialności za zobowiązania cywilnoprawne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W najprostszym modelu wykorzystywana ona bywa jako spółka holdingowa – jest ona właścicielem spółki z o.o w Polsce, tylko po to, aby faktyczny właściciel spółki Delaware mógł uniknąć osobistej odpowiedzialności udziałami spółki polskiej w sytuacji, gdyby finansowo powinęła mu się noga.

Przedsiębiorcy, którzy chcą zdecydować się na takie rozwiązanie zadają wprost pytanie – czy udział polskiej osoby fizycznej w amerykańskiej spółce LLC w Delaware jest bezpieczny?

Czy polski komornik może go zająć?

Koniecznym warunkiem podlegania jurysdykcji polskiej w postępowaniu egzekucyjnym jest przede wszystkim pobyt dłużnika w Polsce oraz posiadanie przez dłużnika odpowiednich praw majątkowych w Polsce. Jurysdykcja polskiego komornika rozciąga się, zgodnie z zasadą terytorialności, na majątek i prawa wykonywane na terenie Polski.

W braku takich praw na terenie Polski egzekucja z majątku dłużnika nie może być prowadzona w Polsce. Prawo wynikające ze stosunku członkostwa w amerykańskiej spółce LLC jest prawem wykonywanym w Stanach Zjednoczonych, w związku z czym nie podlega egzekucji w Polsce.

Gdyby wierzyciel chciał prowadzić egzekucję z takiego majątku, musiałby uzyskać wykonalność polskiego wyroku w stanie Delaware, co wiąże się z wysokimi kosztami, żaden szanujący się adwokat amerykański nie weźmie przecież takiej sprawy bez sowitej zaliczki. Sytuacja taka jest zresztą realna tylko o tyle, o ile oczywiście wierzyciel wiedziałby, kto jest właścicielem spółki Delaware.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

E.M 17 września, 2018 o 17:45

A jeśli:

Mamy spółkę komandytowa która przegrala spór sądowy i ma dług 100 milionów i komplementariuszem jest spółka LLC.

Czy wierzyciel uzyskując klauzule wykonalności od stanu delaware może wejść na udziały spółki zoo której 100% udziałów należy do spółki amerykanskiej ?.

Wiem, ze prawodopodbienstwo jest małe ale szukam rozwiązania które zapewnia silna ochronę aktyw.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 18 września, 2018 o 08:57

Jeżeli spółka LLC jest właścicielem 100% udziałów spółki polskiej (z o.o.) to nie potrzeba stwierdzenia wykonalności w stanie Delaware, wystarczy polska klauzula wykonalności. Podstawowa zasada budowania tego typu struktur jest taka: nie mieszamy nigdy roli w spółkach: spółki operacyjnej ze spółką holdingową.

Dywersyfikacja ryzyk to podstawa.

Dlatego jeżeli już to robimy dwie spółki LLC

Jedna do bycia komplementariuszem w spółce komandytowej, druga do posiadania udziałów w spółce z o.o.

Odpowiedz

G.T. 18 września, 2018 o 10:30

Takich informacji mi było trzeba :).

W takim razie zapewne domówie 2 spółki LLC.
Ale to na spokojnie w nowym roku jak przejdę w spółkę ABC LLC sp.k.
( rozumiem, że rejestracją takiego podmiotu też się Pan zajmuje ? )

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 18 września, 2018 o 11:01

Tak, zapraszam 🙂

Odpowiedz

T.G 21 września, 2018 o 21:01

Ostatnie Pytanie Panie Błażeju. Konkretne i krótkie – nie mogłem znaleźć odpowiedzi.

Czy spółkę LLC może stworzyć inna spółka LLC?. Chodzi o kwestie właścicielskie.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Zerknij też tutaj na blog o powiernictwie, anonimowości i spółkach zagranicznych 24 września, 2018 o 09:35

Tak, jak najbardziej tak

Odpowiedz

Adam 11 stycznia, 2019 o 12:28

Dziękuję panu za dzielenie się użyteczną wiedzą.
Mam takie pytanie: czy mogę zakupić w Polsce sprzęt RTV i AGD na spółkę z Delaware (np. Laptop) ? Po to aby zabezpieczyć swój majątek przed np. wierzycielami lub komornikiem. Także gdy założę np. Jednoosobową działalność i powiedzmy powinęła by mi się noga i zostałbym z długami, wtedy komornik nie zabrałby mi wszystkiego. Jeżeli tak to czy zakup tego typu sprzętu musi mieć związek z prowadzoną działalnością ? Po prostu kupiłbym np. laptopa i podał dane do faktury spółki LLC. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski / Rejestracja spółki z o.o. 11 stycznia, 2019 o 12:56

Jest to możliwe

Odpowiedz

Lukas 4 grudnia, 2019 o 12:38

Witam,
jak ma się anonimowość w LLC w kontekście uruchomionego właśnie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?
Pozdrawiam,
Lukas

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 4 grudnia, 2019 o 13:09
Lukas 4 grudnia, 2019 o 13:53

Dziękuję za odpowiedź.
Z tego, co wiem, to osoba spoza Unii (w tym spółka LLC), może w Polsce działać tylko w 1 z 4 form działalności: S.A., S.K.A., Sp. K. i Sp. z o.o. – a w przypadku takich spółek jest konieczność zgłoszenia do CRBR. Czy jest inna możliwość działania w Polsce LLC?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 4 grudnia, 2019 o 13:57

Może także w formie oddziału przedsiębiorcy zagranicznego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: