Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Jak opodatkować spółkę LLC w Delaware?

Błażej Sarzalski02 października 201827 komentarzy

Jak opodatkowana jest spółka LLC z Delaware?

W spółce Delaware masz możliwość wyboru dwóch form opodatkowania:

  • transparentnej podatkowo,
  • opodatkowania korporacyjnego.

W pierwszym wypadku działasz jakbyś był/a osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, w drugim przypadku płacisz podatek dochodowy od osób prawnych. Którą z tych form opodatkowania wybrać, która jest korzystniejsza?

Którą formę opodatkowania wybrać?

Nie sposób odpowiedzieć dokładnie na tak zadane pytanie. Wszystko bowiem zależy od tego w jaki sposób funkcjonujesz, na czym polega Twój model biznesowy oraz gdzie faktycznie jest prowadzona działalność gospodarcza.

Pozwól jednak, że podzielę się z Tobą kilkoma wskazówkami.

  • jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym prowadzącym działalność w Stanach Zjednoczonych i wybierasz opcję transparentną podatkowo to istotne jest to, czy Twoja działalność gospodarcza posiada tzw.  zakład w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli go nie posiada to podlegasz opodatkowaniu od całego swojego dochodu w Polsce. Jeżeli w Stanach Zjednoczonych powstanie jednak zakład to rozliczamy tam zyski tego zakładu, jednocześnie nadal mamy do czynienia z obowiązkiem zapłaty podatku w Polsce (rozliczamy się na PIT-36 i PIT-ZG) i zastosowaniem metody unikania podwójnego opodatkowania wynikającej z polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
  • jeżeli korzystasz z opodatkowania korporacyjnego to  spółce można przypisać rezydencję podatkową w USA, tam też rozliczasz się z podatków. Wiele osób stosuje tutaj jednak outsourcing, tworząc koszty poprzez wyprowadzanie usług np. do Polski poprzez fakturowane z działalności gospodarczej w Polsce. W ten sposób nie musisz wykazywać wysokich dochodów w Stanach, a jednocześnie w swoim rozliczeniu podatkowym nie pokazujesz żadnego elementu zagranicznego. To jest opcja często pożądana przez polskich właścicieli zagranicznych spółek LLC.
  • Jeżeli korzystasz z opodatkowania korporacyjnego prowadzisz zakład w Polsce to spółka opodatkowana będzie w Polsce od części dochodu, który tutaj osiąga, dochód ten zaliczymy na podatek w USA

Wszystko zależy więc od tego co chcesz osiągnąć i co jest Twoim celem, gdy chodzi o prowadzenie działalności poprzez spółkę LLC.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 27 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

KenFollet Październik 2, 2018 o 13:52

Hm, a czy Twoim zdaniem w przypadku sprzedaży całkowicie poprzez Amazon FBA (i magazyny Amazona) właściciel posiada na terenie USA swój zakład, ew. jest związany z USA tzw. “Engaged in trade or business in the USA”? Sam sporo na ten temat czytam i widziałem różne opinie, w skrócie rozbijające się o to, czy to, iż Amazon jest niezależny od nas (tzw. independent agent) ma znaczenie dla faktu, iż w świetle prawa nie jesteśmy ETBUS.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 3, 2018 o 08:44

Amazon wydaje się być niezależnym agentem właśnie, ponieważ zawodowo, w ramach swojego przedsiębiorstwa, świadczy usługi tego typu na rzecz wielu różnych podmiotów.

Odpowiedz

G.T Październik 7, 2018 o 14:31

Panie Błażeju,

Wyobraźmy sobie, że mam spółke z Delaware z kontem na Litwie.
Czy jeśli moja spółka ABC LLC zarobi na czysto za sprzedaży na Ebay powiedzmy 100 000 zł.
To:
1. Czy muszę płacić podatek dochodowy jako rezydent podatkowy Polski nawet jeśli pieniądze nie zostały mi wypłacone na konto ?.

Bo jeśli tak to działa to podobnie jak spółka komandytowa.

2. Czy płace tylko jeśli pieniądze trafią na moje konto ?

Która z tych opcji ?.
Jest to bardzo istotna informacja dla mnie ;).
Proszę o odpowiedź. Z góry bardzo dziękuje za wartościowy blog.
Kłaniam się nisko.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Prawo do prywatności Październik 8, 2018 o 09:03

Opcja numer 1 🙂

Odpowiedz

Martin Maj 1, 2019 o 19:04

ale jak to
wobec tego polski udzialowiec placi sie od przychodu zagranicznej spolki??

poza tym taka spolka moze miec wielu udzialowcow
skad wiadomo kto ma zaplacic i ile?

wiadomo tylko jak pieniadze splyna do Polski na konto udzialowca
no tak bylo by najlogiczniej

konto spolki to konto spolki przeciez

poza tym cutujac z innego artykulu


Spółka w Delaware jest całkowicie anonimowa. Nie ma publicznego rejestru władz ani wspólników takiej spółki.”

wiec placenie od przychodu spolki podatku w Polsce w takiej sytuacji jest absurdem

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 9, 2019 o 09:27

Spółka LLC domyślnie traktowana jest jak podmiot transparentny podatkowo, co oznacza, że podatki płaci jej właściciel w miejscu swojej rezydencji, o ile nie ma zakładu w innym państwie.

Odpowiedz

F.T Październik 9, 2018 o 10:53

Wychodzi na to, ze spółka w delaware średnio nadaje się do optymalizacji podatkowej. Jako podmiot zagraniczny dobra jest do zabezpieczania majątku.

Jest natomiast jeden pomysł który mnie nurtuje.

Wyobraźmy sobie ze zakładamy spolke komandytowa której komplementariuszem jest spółka Hetos LLC.

Tym sposobem powstaje ABC LLC sp.k.

Natomiast właścicielem Xetos LLC jest spółka kapitałowa z Dubaju ze stawka 0% CIT.

Pytanie: Kto zapłaci podatek dochodowy od komplementariusza ? 😉

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 9, 2018 o 10:56

Spółka z Dubaju.

Odpowiedz

T.Y Październik 9, 2018 o 11:00

Bardzo dziękuje 😉

Odpowiedz

Michał Październik 9, 2018 o 16:57

A czy spółka LLC która wybierze opodatkowanie korporacyjna nie powinna podlegać w USA nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i być rezydentem podatkowym USA niezależnie od tego czy prowadzi zakład podatkowy w USA?

Według UPO z USA o rezydencji spółki powinno chyba wyjątkowo decydować miejsce rejestracji a nie efektywnego zarządu

b) Określenie “spółka Stanów Zjednoczonych” oznacza osobę prawną albo jakiekolwiek stowarzyszenie nie posiadające osobowości prawnej, które jest utworzone lub zorganizowane na podstawie prawa Stanów Zjednoczonych lub któregokolwiek stanu lub Dystryktu Kolumbia i traktowane jest jako stowarzyszenie podlegające prawu Stanów Zjednoczonych dla celów podatkowych w Stanach Zjednoczonych.

8) Określenie “osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Stanów Zjednoczonych” oznacza:

a) spółkę Stanów Zjednoczonych i

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Powiernictwo i anonimowość Październik 9, 2018 o 17:02

W teorii tak jest, rozliczamy się od dochodu światowego w USA, jednak ponieważ mamy zakład podatkowy w Polsce to efektywne opodatkowanie nastąpi w Polsce.

Tak czytam to co napisałem i chyba zbyt duże uproszczenie zrobiłem.

Odpowiedz

Michał Październik 9, 2018 o 17:25

Zakładając że jest zakład w Polsce to czy efektywne opodatkowanie nie będzie i tu i tu? CIT w USA jest 21% a UPO nie przewiduje wyłączenia z progresją więc spółka będzie musiała też zapłacić podatek w USA po odliczeniu tego co zapłaciła w Polsce.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 9, 2018 o 17:49

Słusznie, zamroczyło mnie totalnie jak to pisałem. Nie wiem dlaczego, ale jak pisałem ten tekst to pozostawałem w przekonaniu, że obowiązuje wyłączenie z progresją. Mam nauczkę na przyszłość, żeby nie pisać z głowy, czyli z niczego. Wpis jest już odpowiednio przeedytowany. Dzięki za czujność!

Odpowiedz

Michał Październik 9, 2018 o 19:45

Ciesze się że mogłem pomóc 🙂

Tak z innej beczki mam pewną zagwozdkę – czy technicznie jest możliwe żeby właściciele transparentnej spółki LLC nie byli uznani według amerykańskich przepisów za Engaged in Trade or Business in United States, ale jednocześnie byli uznani według polskich przepisów za prowadzących działalność poprzez zakład w USA?

Bazując na tym opisie kiedy jest się ETBUS https://ustax.bz/non-us-entrepreneurs/wydaje mi się że taka sytuacja mogła by zaistnieć jakby na przykład spółka LLC posiadała na terenie USA koparkę kryptowalut ale nie miała żadnego zależnego agenta który by ją obsługiwał – koparka jako urządzenie fizyczne położone na terenie USA powinna być wtedy zakładem według polskich przepisów, ale brak zależnego agenta skutkowałby brakiem bycia ETBUS

Błażej Sarzalski Październik 10, 2018 o 08:54

Komputer jako zakład… hm.. W większości przypadków byłby to sprzęt obsługiwany przez jakąś osobę trzecią, która gdyby uznać ją za niezależnego agenta (np. gdyby zawodowo trudniła się usługami np. serwisowania, nadzoru, udostępniania miejsca na taką koparkę) to rzeczywiście, mino że agent byłby niezależny to można by uznać, że mamy do czynienia z majątkiem generującym stały przychód będącym częścią działalności gospodarczej. Tylko po co robić zakład w Stanach? W takiej sytuacji przecież jest (a w zasadzie może się być tam) się tam opodatkowanym, co przewiduje wprost UPO.

Tym bardziej, że przytoczona przez Ciebie definicja za tym artykułem nie wydaje mi się pełna.

Non-resident alien individuals and foreign corporations engaged in trade or business within the US are subject to US income tax on income, from sources both within and outside the US, which is “effectively connected” with the conduct of the trade or business within the US. Income is effectively connected [b]if it is derived from assets which are used in or held for use in the US[/b], and the activities of the US business were a material factor in the realization of the income.

Źródła: https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/effectively-connected-income-eci

https://definitions.uslegal.com/e/effectively-connected-income-eci/

Czyli, jeżeli się ma assets (aktywa) w Stanach, to zysk z takich aktywów jest efektywnie powiązany ze Stanami. Takim aktywem jest koparka…

S.T Październik 12, 2018 o 10:18

Witam,

Panie Błażeju,

Może poruszy Pan temat spółek Inc w Delaware ?.
Jakie są różnice jeśli chodzi o LLC a Inc ?.
Na razie wydaje mi się, że to różnica taka jak pomiędzy spółką komandytową a sp.z.o.o.
Chętnie bym poczytał na ten temat – myślę, że pozostali również :).

Pozdrawiam ciepło.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 12, 2018 o 12:43

Będę miał to na uwadze 🙂 Chwilowo z uwagi na spadające lekko statystyki więcej czasu przeznaczam na http://www.rejestracjaspolkizoo.pl

Odpowiedz

T.T Październik 13, 2018 o 01:42

Rozumiem.

Wydaje mi się, ze Inc byłaby lepsza forma niż LLC ze względu na brak transparetnosci. Chodzi o to, ze przychody Inc przypisywane są spółce a nie wspólnikowi jak się to ma w LLC. Wydaje mi się, ze kwestia optymalizacji podatkowej jest tutaj łatwiejsza bo pewnie rząd amerykański zwalnia takie przychody z opodatkowania ponieważ nie znajdują się na jego terenie a polska nie ma do tego prawa ponieważ przychód jest przypisany spółce.

Już samo uruchomienie pożyczki dla spółki LLC rodzi pytanie odnośnie podatku PPC. Bo wkoncu niby pożyczka przychodem nie jest ale podatek PPC mogą chcieć bym z tego tytułu uiścił jako pożyczkobiorca. Dużo kwestii jeszcze musi Pan poruszyć ;). Będę obserwował.

Odpowiedz

Krawiec Październik 14, 2018 o 14:45

Dzień dobry

Zastanawia mnie ta teza:

jeżeli korzystasz z opodatkowania korporacyjnego to spółce można przypisać rezydencję podatkową w USA, tam też rozliczasz się z podatków.

Czy oznacza to, że wybór odpodatkowania korporacyjnego dla LLC automatycznie stwarza „zaklad” w USA czy trzeba ten zakład stworzyć poprzez np. najem biura, zatrudnienie pracownika, itp?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 9, 2018 o 08:39

Było o tym wyżej w komentarzach. Wybór opodatkowania korporacyjnego tworzy – w myśl polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu opodatkowania – spółkę, rezydenta amerykańskiego

Odpowiedz

Przemysław Listopad 7, 2018 o 20:19

Czy polski wspólnik (os fizyczna) takiej spółki może rozliczać się z takiego dochodu na podstawie PIT 36 L?

Jak wygląda wgl ustalanie przychodów i kosztów z takiej spółki? W sumie jestem ciekawy jak to od strony księgowej wygląda. Czy us w Polsce może kontrolować księgi takiej spółki pod kątem podatków?’

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 8, 2018 o 13:05

Może rozliczać się na podstawie PIT 36L

Skoro rozlicza się tutaj to stosujemy polskie przepisy dot. przychodów i kosztów.
US może kontrolować taką spółkę

Odpowiedz

R.H Listopad 8, 2018 o 19:05

Czy zagraniczny komplementariusz spółka kapitałowa Inc w USA ( stanu delaware) posiadająca udziały w polskiej spółce komandytowej będzie płatnikiem podatku dochodowego na terytorium Polski czy USA ?.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 9, 2018 o 08:39

I w Stanach i w Polsce (w Polsce będzie zakład podatkowy)

Odpowiedz

Małgorzata Październik 23, 2019 o 12:25

Dzień dobry Panie Błażeju

Interesuje mnie kwestia płacenia podatków w Polsce.
Jest spółka typy LLC w Delaware. Założona przez rezydenta USA. Spółka opłaca niezbędne podatki w stanach.

Czy jej akcjonariusze, którzy są rezydentami Polski są zobowiązani do rozliczania się i płacenia podatków w Polsce?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 23, 2019 o 13:30

Pani Małgorzato, cały wpis przecież właśnie o tym jest 🙂 Jeżeli ma Pani konkretne pytania zapraszam do złożenia zapytania o opinię/konsultację prawną.

Odpowiedz

Michał Październik 14, 2018 o 18:34

Różnice wynikają stąd że Effectively Connected Income (ECI) jest szerszym kryterium niż Engaged in Trade or Business in United States (ETBUS) i na przykład obejmuje też niektóre zyski spoza USA, ale żeby mieć jakikolwiek ECI trzeba by pierw być ETBUS. Jeżeli definicja ETBUS z przytoczonego przeze mnie artykułu była by słuszna (a tak mi się wydaje bo amerykański prawnik który prowadzi tą stronę oferuje też usługi odzyskiwania podatku dochodowego od IRS https://ustax.bz/non-us-amazon-sellers-get-your-money-back-from-the-irs/ ) to wydaje mi się że mogło by tu dojść do sytuacji w której taka koparka na podstawie UPO mogła by być opodatkowana w USA jako zyski zakładu, ale w praktyce by nie była na podstawie amerykańskich przepisów wewnętrznych.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: