Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Spółka LLC Spółka komanandytowa nadal ma sens!

Błażej Sarzalski20 października 202013 komentarzy

Rząd zmienia zasady opodatkowania spółek komandytowych, o czym pisałem w ostatnim wpisie dotyczącym wykorzystania spółki LLC jako podmiotu transparentnego podatkowo. Ponieważ jednak taka spółka LLC z Delaware może mieć problem z otwarciem rachunku bankowego w Polsce, o ile nie otwieramy tutaj oddziału to można rozważyć także inną taktykę, która może zainteresować wszystkie osoby, które dotychczas korzystały ze spółek komandytowych. Będzie to jednak wymagało całkowitej zmiany myślenia o spółkach komandytowych i o tym, jak je dotychczas wykorzystywano.

Chodzi o zamianę ról między komandytariuszem, a komplementariuszem. Kim oni są? Komplementariusz to wspólnik zarządzający spółką komandytową i odpowiadający całym swoim majątkiem za zobowiązania takiej spółki. W klasycznym modelu optymalizacji podatków oraz odpowiedzialności komplementariuszem zostawała spółka z o.o., która miała relatywnie nieduży udział w zysku spółki komandytowej.

Drugi wspólnik, komandytariusz, nie ponosił w praktyce żadnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki komandytowej, korzystając z dużego udziału w zysku w spółce.

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Finansów powodują, że bycie komandytariuszem staje się nieopłacalne, gdyż efektywnie dotyka go podwójne opodatkowanie, na poziomie CIT w spółce komandytowej oraz na poziomie zryczałtowanym 19% przy dystrybucji dywidendy. Inaczej jest jednak z komplementariuszem.

Zasadniczo zysk wypłacany komplementariuszowi będzie także opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Komplementariusz będzie mógł jednak pomniejszyć ten podatek dochodowy od dywidendy o część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową (według udziału w zysku spółki komandytowej).

Co to oznacza w praktyce?

W praktyce oznacza to, że jako komplementariusza można wykorzystać transparentną podatkowo spółkę LLC z Delaware, której udział w zysku spółki komandytowej będzie na poziomie 90%. Zapewni to nie tylko optymalizację podatków, ale także istotną w tego typu strukturach daleko idącą optymalizację odpowiedzialności.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Julian 20 października, 2020 o 12:28

proponuję wcześniej sprawdzić realność działań na odległość
-mimo posiadania adresu i konta w wirtualnym USA ,dla sporej częsci tego co chcesz robić na realnym rynku niezbędny jest realny człowiek w stanach który np za ciebie wpłaci lub za ciebie zobaczy to co chcesz kupić

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 20 października, 2020 o 12:34

Zupełnie komentarz nie na temat.

Odpowiedz

Michał 20 października, 2020 o 17:01

Czy w niektórych sytuacjach ta zmiana nie doprowadzi do obniżenia opodatkowania?

Jeżeli spółka komandytowa by się kwalifikowała pod 9% CIT, a w dywidendzie do komplementariusza wypłaci się nie więcej niż 47,36% dochodu a resztę pieniędzy pozostawi w spółce to całkowity podatek będzie 9% zamiast dotychczasowych 19%

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 21 października, 2020 o 12:30

Skąd wniosek o 47,36%? 🙂

Odpowiedz

Michał 21 października, 2020 o 14:26

(9/19)% – jeżeli spółka zarobiła np. 100000 zł to zapłaci 9000 CIT i tą kwotę komplementariusz będzie mógł odliczyć (w praktyce trochę mniej, bo nie może mieć 100% udziałów) – więc jak spółka wypłaci dywidendę 47368 zł to PIT od tego będzie 19% czyli 9000 zł więc podatek od dywidendy się wyzeruje z odliczeniem CIT.

Chyba że coś pominąłem

Odpowiedz

Pawel 29 października, 2020 o 18:30

Przeanalizujmy następujące scenariusze na 2021:
1) Spółka komandytowa płaci 9% podatku CIT (mały podatnik), następnie większość zysku wypłaca komandytariuszom (osobom fizycznym prowadzącym działalność), każdy z nich musi opodatkować zysk PIT-em, np. liniowym 19%.
2) Spółka komandytowa płaci 9% podatku CIT (mały podatnik), następnie w tym scenariuszu większość zysku wypłaca komplementariuszowi (spółce LLC), co opodatkowane jest 19%, jednak można odliczyć wcześniej zapłacone 9% i dla uproszczenia przyjmijmy, że efektywnie zostaje 10% podatku. Udziałowcami spółki LLC są osoby fizyczne z rezydencją w Polsce, wypłacając sobie wynagrodzenie również muszą je opodatkować PIT-em , np. liniowym 19%.
Jaka jest zatem korzyść podatkowa z posiadania spółki LLC ? Czego nie rozumiem lub co mi umyka?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 30 października, 2020 o 10:56

W skrócie: spółka LLC jest transparentna podatkowo, podatek efektywny 10% płacą jej udziałowcy, a nie ona.

Odpowiedz

Michał 1 listopada, 2020 o 18:33

Jeżeli na poważnie myślimy o sensie tworu LLC Spółka Komandytowa to trzeba zastanowić się nad kilkoma praktycznymi aspektami prowadzenia firmy w tym kształcie:

– czy jakikolwiek bank w PL otworzy nam konto dla komandytowej której komplementariuszem jest LLC
– czy nie będzie problemów z uzyskaniem kredytu kupieckiego u naszych dostawców
– czy nie będzie problemów z uzyskaniem kredytu, leasingu dla takiego tworu
– czy nie będzie problemów z nabyciem przez komandytową nieruchomości czy samochodów

Podatkowo to ładnie wygląda, ale żeby dojść do podatków to trzeba pierw zarobić, a gdy wszyscy dookoła patrzą podejrzliwie na Ciebie jako kontrahenta przy tej fomie działalności to może nie być proste …..

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 2 listopada, 2020 o 12:17

Jasne, to bardzo istotne pytania.

Co do banków, to na pewno ING otwiera takie konta, co do kredytów kupieckich to z doświadczenia wiem, że wiele zależy od sposobu zabezpieczenia tego kredytu i relacji stron, co do kredytu, leasingu – to kredyt – tutaj może być różnie, leasingi – nie ma problemów. Co do nabycia samochodów problemów nie ma, co do nieruchomości – wymagana będzie często zgoda MSWiA, ale to jest do przeszkoczenia.

Odpowiedz

Piotr 2 listopada, 2020 o 14:10

Mnie nurtuje inne pytanie, ale dość zasadnicze – skoro LLC Sp. k. jest tak efektywna podatkowo, bezpieczna, itd. to dlaczego Pan nie prowadzi działalności kancelarii w tej formie ?
Z doświadczenia wiem, że rekomendacja z reguły jest tyle warta ile jej stosowanie przez polecającego ……

Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 2 listopada, 2020 o 16:00

Bo nie mam takiej potrzeby. Jestem opodatkowany liniowo, nie mam zatorów płatniczych oraz dobrze ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Czemu miałbym wydawać pieniądze na taki setup?

Odpowiedz

Łukasz 2 listopada, 2020 o 16:37

Pomysł z llc w komandytowej jest ciekawy, ale pytanie czy już jest lub w niedługim czasie stanie się schematem ujętym w MDR’ach ?

Dla niezorientowanych w temacie:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kogo-obejmuje-obowiazkowe-raportowanie-schematow-podatkowych-mdr

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 3 listopada, 2020 o 08:43

Z pewnością stanie się on schematem podatkowym. Niemniej z samego tylko tego faktu nie wynika żadna negatywna konsekwencja podatkowa.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: