Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czy spółka LLC w Delaware zastąpi spółki komandytowe?

Błażej Sarzalski22 września 20205 komentarzy

Na początku września gruchnęła wieść – spółki komandytowe zapłacą podatek CIT. Informacja ta jest fatalna dla wszystkich, którzy w transparentności podatkowej spółek komandytowych oraz ich mariażu ze spółką z o.o. upatrywali relatywnie optymalnego i bezpiecznego wehikułu korporacyjnego do prowadzenia biznesu na terytorium Polski.

Chociaż zmiany te jeszcze nie są pewne, a co niektórzy ściskają mocno kciuki, za rozpad koalicji rządzącej to prawnicy muszą zastanawiać się nad strukturami, które zapewnią ich klientom podobny poziom bezpieczeństwa, przy zachowaniu podatkowych benefitów płynących z tych struktur.

Czy spółka LLC w Delaware jest odpowiedzią na opodatkowanie podatkiem CIT spółki komandytowej?

Nawet uwzględniając, że podatnikami podatku CIT staną się spółki komandytowe to wdrażany projekt nie przewiduje opodatkowania podatkiem CIT spółek niemających osobowości prawnej prawa obcego. Gdyż przepisy ustawy o CIT znajdują zastosowanie tylko dla spółek niemających osobowości prawnej mających siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Problem w tym, że spółka LLC z Delaware nie jest taką spółką, ponieważ prawem właściwym do ustalenia, czy LLC jest osobą prawną będzie prawo amerykańskie stanu Delaware.

O ile więc spółka Delaware nie wybierze innego niż transparentny podatkowo systemu rozliczeń to z perspektywy federalnego amerykańskiego prawa podatkowego, jest oczywiste, że spółka nie jest uważana za korporację (Corporation). Zgodnie z obowiązującymi federalnymi przepisami podatkowymi, LLC w stanie Delaware jest neutralna z punktu widzenia amerykańskich celów podatkowych (t.j. jest sklasyfikowana jako spółka osobowa – partnership, jeżeli ma więcej niż właściciela, lub, jeśli ma tylko jednego właściciela, nie jest brana pod uwagę jako podmiot odrębny od właściciela – disregarded entity), chyba że LLC zdecyduje się na bycie sklasyfikowaną jako korporacja (Corporation).

W konsekwencji amerykańska spółka LLC nie mieści się w żadnej kategorii podatników wymienionej ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Konsekwencją tego będzie rozliczanie się wspólnika na poziomie własnego podatku, nie zaś podatku spółki. W sytuacji, gdy wspólnikiem jest polski rezydent podatkowy, a spółka LLC nie ma zakładu podatkowego w Stanach to osoba fizyczna będąca wspólnikiem takiej spółki efektywnie zapłaci tylko jeden podatek – PIT właściwy dla działalności gospodarczej (19% albo według skali – zależnie od wyboru).

Jeżeli chodzi zaś o ograniczenie odpowiedzialności wspólnika <— zerknijcie tutaj.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Piotr 17 lutego, 2021 o 15:12

  Panie Błażeju,
  czy Pana zdaniem, w kontekście Delaware Series LLC, również transparentna komórka tej Series LLC nie będzie się mieścić w żadnej kategorii podatników wymienionych w UPDOP?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 18 lutego, 2021 o 13:18

  O ile nie wybierze opcji opodatkowania korporacyjnego to nie.

  Odpowiedz

  Piotr 19 lutego, 2021 o 23:55

  Czyli, jeśli dobrze rozumiem, to uważa Pan, że taka transparentna komórka Series LLC zostanie uznana za spółkę niemającą osobowości prawnej, a nie np. za jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej inną niż spółka niemająca osobowości prawnej, albo wydzieloną organizacyjnie lub prawnie część zagranicznej spółki lub innego podmiotu mającego osobowość prawną albo niemającego osobowości prawnej?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 22 lutego, 2021 o 11:42

  Jeśli potrzebuje Pan interpretacji prawa podatkowego to zapraszam do skorzystania z komercyjnej oferty kancelarii 🙂

  Odpowiedz

  Piotr 23 lutego, 2021 o 11:16

  Nie, nie potrzebuję interpretacji. Dziękuję. Zainteresowało mnie to zagadnienie po prostu. Series LLC to dosyć ciekawa i nieczęsto spotykana konstrukcja.

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: