Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Spółka LLC z ulgą IP Box indywidualna interpretacja podatkowa

Błażej Sarzalski19 listopada 2020Komentarze (0)

Ulga IP Box jest ciekawą formą obniżenia opodatkowania polskich osób fizycznych, poprzez wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania 5% w podatku dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.  W połowie roku do kancelarii zgłosił się klient zainteresowany skorzystaniem z ulgi IP Box w ramach prowadzonej przez niego transparentnej podatkowo spółki LLC.

Spółka LLC z ulgą IP BOX – czy to możliwe?

Jak wspominałem w moim wpisie o tym jak opodatkowywać spółki LLC spółki tego typu domyślnie są spółkami podatkowo transparentnymi, co oznacza, że o ile nie zmieni się domyślnej reguły ich opodatkowania, przychody i koszty działalności rozlicza bezpośrednio ich właściciel, także w przypadku, gdy przedmiotowa działalność prowadzona jest przez polskiego rezydenta podatkowego.

W tym ostatnim przypadku oznacza to, że ma on zasadniczo obowiązek opodatkowania dochodów uzyskiwanych poprzez spółkę LLC w Polsce, według polskich reguł prawa podatkowego. Co oznacza także, że istnieje możliwość zastosowania ulgi IP Box oraz rozliczania wspólnika takiej spółki w Polsce podatkiem dochodowym w wysokości 5%.

Interpretacja skarbówki LLC z IP Box możliwe

Tak też sprawę zinterpretował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na przygotowany przez naszą kancelarię wniosek o interpretację prawa podatkowego. W pisemnej interpretacji numer 0113-KDIPT2-2.4011.709.2020.1.AKR uznał, że ze względu na transparentność podatkową spółki LLC z ulgi tej skorzystać może jedyny wspólnik takiej spółki, o ile spełnione zostaną pozostałe ustawowe kryteria jej stosowania.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: