Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Spółka LLC z ulgą IP Box indywidualna interpretacja podatkowa

Błażej Sarzalski19 listopada 2020Komentarze (0)

Ulga IP Box jest ciekawą formą obniżenia opodatkowania polskich osób fizycznych, poprzez wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania 5% w podatku dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.  W połowie roku do kancelarii zgłosił się klient zainteresowany skorzystaniem z ulgi IP Box w ramach prowadzonej przez niego transparentnej podatkowo spółki LLC.

Spółka LLC z ulgą IP BOX – czy to możliwe?

Jak wspominałem w moim wpisie o tym jak opodatkowywać spółki LLC spółki tego typu domyślnie są spółkami podatkowo transparentnymi, co oznacza, że o ile nie zmieni się domyślnej reguły ich opodatkowania, przychody i koszty działalności rozlicza bezpośrednio ich właściciel, także w przypadku, gdy przedmiotowa działalność prowadzona jest przez polskiego rezydenta podatkowego.

W tym ostatnim przypadku oznacza to, że ma on zasadniczo obowiązek opodatkowania dochodów uzyskiwanych poprzez spółkę LLC w Polsce, według polskich reguł prawa podatkowego. Co oznacza także, że istnieje możliwość zastosowania ulgi IP Box oraz rozliczania wspólnika takiej spółki w Polsce podatkiem dochodowym w wysokości 5%.

Interpretacja skarbówki LLC z IP Box możliwe

Tak też sprawę zinterpretował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na przygotowany przez naszą kancelarię wniosek o interpretację prawa podatkowego. W pisemnej interpretacji numer 0113-KDIPT2-2.4011.709.2020.1.AKR uznał, że ze względu na transparentność podatkową spółki LLC z ulgi tej skorzystać może jedyny wspólnik takiej spółki, o ile spełnione zostaną pozostałe ustawowe kryteria jej stosowania.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: