Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Skąd wiem, że spółka w Delaware należy do mnie?

Błażej Sarzalski27 września 20152 komentarze

Jednym z najczęstszych pytań jakie zadają mi osoby zainteresowane spółką w Delaware jest:

Skoro nie ma publicznego rejestru wspólników i władz, to skąd wiem, że spółka w Delaware należy do mnie?

Dobre pytanie. Po pierwsze, musisz wiedzieć, że w amerykańskim systemie prawnym działamy o wiele częściej na podstawie zaufania do innych osób niż w Polsce, po drugie, dane wspólników nie są przechowywane w publicznym rejestrze, jednakże zna je agent rejestrowy. Posiada on dostęp oczywiście tylko do tego, co mu przekazujesz, ale zawsze wie, kto tworzy spółkę i jest pierwszym wspólnikiem.

Jeżeli potrzebujesz więc dokumentu, w którym znajdą się Twoje dane jako wspólnika, aby móc wykazać swoje (albo innej osoby) prawo do reprezentowania spółki możesz poprosić aby na pierwszym dokumencie, inicjującym byt spółki (certificate of formation) znalazły się Twoje dane.

W późniejszym czasie, gdy dojdzie do zmian, dokumentem potwierdzającym dane rejestrowe spółki będzie wystawiany przez agenta rejestrowego certificate of incumbency. Warto zadbać aby dokument ten był poświadczony przez notariusza i opatrzony apostyllą (apostille) albo zadbać o jego legalizację jeżeli chcesz go wykorzystywać poza Stanami Zjednoczonymi,

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dominik 16 czerwca, 2016 o 11:59

A ja mam pytanie odnośnie starania się o wizę turystyczną: czy mając firmę w Delaware, podczas rozmowy w ambasadzie, jak należy potraktować fakt posiada działalność w US? Skoro i tak jest anonimowa? Czy mówiąc o tym otwarcie nie zaszkodzimy sobie, dając dobry powód na odrzucenie wniosku, ponieważ “mamy firmę, do której możemy chcieć wyemigrować”?
Czy ambasada sprawdza w jakiś sposób, czy mamy firmy w US?
Zastanawiam się, czy mówić o tym lepiej otwarcie, czy pominąć, skoro i tak nas interesuje wiza turystyczna, a firma ze względu na anonimowość jest na agenta rejestracyjnego.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 16 czerwca, 2016 o 12:18

Przy wizie turystycznej sądzę, że nie trzeba o tym wspominać, przy wizie dla celów biznesowych już jak najbardziej.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: