Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Optymalizacja składek ZUS przez Delaware

Błażej Sarzalski04 października 20172 komentarze

Coraz więcej osób zainteresowanych prowadzeniem biznesu szuka różnych opcji optymalizacji kosztów stałych, w tym składek ZUS. Stale rosnące składki na ubezpieczenia społeczne bywają zmorą polskich przedsiębiorców. Z całej palety rozwiązań, które umożliwiają pozbycie się obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne jest spółka LLC w Delaware.

Wyjaśniając tą kwestię najprościej byłoby powiedzieć, że spółka ta po prostu nie podlega polskiej ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Przyglądając się jednak bliżej temu problemowi dostrzeżemy, że wśród osób zobowiązanych do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne są także wspólnicy spółek osobowych, wymienionych wprost w ustawie. Traktowani są oni na równi z przedsiębiorcami jednoosobowymi, przez co muszą opłacać składki.

ZUS_logo.svg.png

Dotyczy to wspólników spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej i komandytowej.

Spółka Delaware nie podlega pod katalog spółek wskazanych w ustawie, aby jednak oddać honor innym rozwiązaniom należałoby wskazać, że opcje uniknięcia ZUS w spółce z o.o. także istnieją, nie mówiąc już o innych spółkach zagranicznych (tu jednak uwaga na lokalne odpowiedniki ZUSu).

Pisząc to, szczerze uważam, że dla samego celu w postaci uniknięcia ZUS nie warto zakładać spółki Delaware (ale są tacy, którzy polemizują!), jeżeli jednak chcemy prowadzić np. spółkę LLC komandytową i skorzystać z daleko idącego ograniczenia odpowiedzialności, anonimowości oraz uniknięcia ZUS… dlaczego nie zdecydować się na rozwiązanie z użyciem spółki LLC w Delaware?

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Wojtek 11 października, 2017 o 18:46

  No dobrze wszystko super tylko jeszcze proszę powiedzieć czy taka spółka LLC musi w Polsce prowadzić księgowość jeśli tak to jaką (księgi rachunkowe, książka przychodów i rozchodów) skoro jest transparentna czy jest to konieczne oraz jaką księgowość prowadzi spółka komandytowa założona przez dwie spółki LLC należące do Polskiego rezydenta podatkowego.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 12 października, 2017 o 10:19

  To jest (nie)stety w pewnym sensie szara strefa.

  Proszę nie traktować tego jako wyroczni, bo kwestia jest jedną z tych, które funkcjonują gdzieś w szarej strefie prawa (nie są w mojej ocenie jednoznacznie uregulowane), ale ponieważ spółka LLC ma wyłącznie zakład podatkowy w Polsce, a nie ma tutaj oddziału, to nie ma obowiązku prowadzenia księgowości – w sensie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie prowadzi ona bowiem działalności gospodarczej (prowadzi ją spółka komandytowa), nie ma więc obowiązku otwierania oddziału, nie ma też w związku z tym obowiązku wynikającego z polskiej ustawy o rachunkowości.

  Dla celu rozliczania podatku dochodowego prowadziłbym jednak prostą księgowość – dla swoich własnych potrzeb.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: