Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Spółka LLC z Wyoming

Błażej Sarzalski22 lipca 20168 komentarzy

Jeżeli interesujesz się spółkami LLC ze Stanów Zjednoczonych to może trafiłeś także na ofertę spółek LLC w Wyoming i zastanawiasz się, gdzie otworzyć swoją działalność. Czy Wyoming ma jakieś zalety, których nie posiada Delaware? Czym spółki założone w tych stanach tak naprawdę się różnią?

Polski punkt widzenia

Moi klienci najczęściej wykorzystują spółki LLC do zachowania anonimowości i ochrony kapitału. Z punktu widzenia tego celu nie ma istotnej różnicy co do Delaware czy Wyoming. W obu Stanach, o ile nie prowadzimy działalności gospodarczej na ich terenie, jesteśmy praktycznie całkowicie anonimowi jeżeli chodzi o dostęp do naszych danych. Departamenty stanów nie pobierają obowiązkowo informacji o właścicielach (wspólnikach) spółek LLC.

A za oceanem…

Jeżeli jednak prowadzisz działalność w Stanach Zjednoczonych to może Cię zainteresować, że Wyoming nie posiada w swoim stanowym systemie podatkowym podatku CIT – oznacza to, że nie ma możliwości pobierania go od spółki działającej na takim terenie, ani dzielenia się danymi podatkowymi z Internal Revenue Service (taką amerykańską oberskarbówką).

Ograniczenie odpowiedzialności wspólników i menedżerów

Wyoming reklamuje się, że w przeciwieństwie do Delaware posiada ustawowe zwolnienie z odpowiedzialności wspólników i menedżerów za zobowiązania spółek LLC. Nie jest to prawdą, a to raczej Delaware jest wzorem dla innych Stanów jeżeli chodzi o legislację stanową w sprawach zwolnienia z odpowiedzialności menedżerów, ma także bardzo bogate, ponad stuletnie orzecznictwo sądowe opisujące różne przypadki, w których pojawia się możliwość ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez jej wspólników czy menedżerów. Obiecuję, napiszę o tym jeszcze 🙂

Opłaty?

Opłaty za założenie i utrzymanie spółek LLC w obu Stanach są podobne, w Wyoming ciut mniejsze. Faktem jest natomiast, że spółka LLC w Wyoming nie musi płacić franchise tax, który obecnie wynosi 300 dolarów, co sytuuje ją jako tańsze rozwiązanie dla celów ściśle związanych z ochroną kapitału.

Czy pomożesz w założeniu spółki w Wyoming?

Ależ oczywiście 🙂 Aby uzyskać konkretną ofertę zapraszam do kontaktu.

Co rekomendujesz: Delaware czy Wyoming?

Spółki w Delaware są popularniejsze i lepiej postrzegane przez kontrahentów na świecie. Wyoming jest jednak peryferyjnym Stanem, dzięki temu też może przyciągać atrakcyjniejszymi cenami utrzymania Spółek. Ja osobiście posiadam o wiele bogatsze doświadczenie jeżeli chodzi o kontakty z agentami w Delaware i jeżeli nie jest problemem dla Ciebie wydanie ciut większych pieniędzy na założenie i utrzymanie spółki LLC w Stanach, to Delaware byłoby moim pierwszym wyborem.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Gregory 19 września, 2016 o 03:07

  Z tego co wiem to Stan Wyoming został nagrodzony przez niezależną i prestiżową firmę non-profit „Tax Foundation” istniejącą od 1937 roku za najbardziej przyjazny dla biznesu stan w USA i to rocznie kilka razy z rzędu szczególnie dla dziedzin e oraz m-commerce. Dość słabo natomiast wypadał za każdym razem Delaware choć były i gorsze stany jak California czy Hawaje, które niemal zawsze lądowały na „ogonie” wszystkich 50-ciu stanów. Poza tym pomiędzy Delaware a Wyoming jest całkiem spora różnica jeśli chodzi o coroczne opłaty. Delaware chce $300 a Wyoming zaledwie $50. Poza tym Delaware ma zarówno CIT jak i PIT a Wyoming nie ma nie tylko CIT ale również PIT. Jedynie Sales Tax którego akurat nie ma Delaware. Poza tym nie do końca jest prawdą że Wyoming nie dzieli się informacjami z IRS. To bardziej domena stanu Nevada. Wyoming owszem dzieli się informacjami z IRS, lecz tylko otrzymanymi informacjami dotyczącymi realnego majątku spółek wewnątrz stanu Wyoming. Osobiście mam kontakt z kilkoma agentami z Wyoming i wiem że do tej pory nic się nie zmieniło pod względem podatkowym jak również pod względem corocznych opłat za składanie raportów dotyczących właścicieli spółek.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 19 września, 2016 o 10:44

  Ok, widzę, że wchodzimy głębiej 🙂

  To może zaczniemy od tego, że rejestrując się w Delaware/Wyoming nie musimy prowadzić tam biznesu. Amerykanie wybierają Delaware ze względu na bardzo przyjazne prawo spółek oraz sprawny system sądowniczy. To przede wszystkim nimi kieruje, natomiast biznes robią (po uzyskaniu tzw. foreign qualification) często w innych stanach, płacąc w tych innych stanach podatki.

  Stan nie dzieli się z IRS informacjami na temat majątku spółek, bo nie ma praktycznie rzetelnego źródła informacji o spółkach (brak podatku CIT).

  Odpowiedz

  Ewa 19 września, 2016 o 12:15

  Panie Błażeju,a czy jest jakaś różnica w opodatkowaniu (zarowno w Delaware jak i w Wyoming) spółki LLC z dwoma wspólnikami? Spółka nie prowadzi działalności na terytorium USA i dlatego, jezeli byłaby jednoosobowa, to nie podlega opodatkowaniu w tych stanach. A dwuosobowa tak samo?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 19 września, 2016 o 13:47

  Nie ma żadnej różnicy.

  Odpowiedz

  Sylwester 19 lipca, 2017 o 12:15

  A jak wygląda transferu nieruchom. w Polsce na spółkę llc

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 19 lipca, 2017 o 14:38

  Nowy wpis w temacie – zapraszam

  Odpowiedz

  Dominik 22 lipca, 2017 o 01:14

  Witam, jestes zainteresowany Państwa ofertą dotyczącą spółki LLC w Wyoming. Mam pytanie dotyczące uzyskania certyfikatu rezydencji podatkowej dla takiej spółki – czy jest to możliwe i w jaki sposób (czy wiążę się to z wyborem opodatkowania jako corporation/s corporation), jakie podatki i jaka byłaby ich wysokość. Prosiłbym również o podanie kosztu założenia takiej spółki – zaznaczam jednak, że certyfikat rezydencji spółki jest kluczowy.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 24 lipca, 2017 o 09:48

  Panie Dominiku, uzyskanie takiego certyfikatu jest bardzo trudnym zadaniem, jednak nie niemożliwym. Nie będę jednak o tym pisał w komentarzach na blogu. Dodam tylko, że proces trwa co najmniej kilka miesięcy.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: