Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

LLC w Delaware raport roczny? Nie! Podatek? Tak

Błażej Sarzalski25 lutego 20164 komentarze

Zamknięcie roku obrachunkowego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce wiąże się ze złożeniem sprawozdania z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego zatwierdzonego przez wspólników do Krajowego Rejestru Sądowego i Urzędu Skarbowego. W Delaware nie ma tak uciążliwego obowiązku. Spółki LLC zarejestrowane w Delaware* nie mają obowiązku składania jakichkolwiek rocznych sprawozdań z działalności. Są one natomiast zobligowane do zapłaty podatku franczyzowego (franchise tax).

Podatek ten należny jest na rzecz władz stanowych, płaci się go w zasadzie za to, że spółka istnieje.

Na chwilę obecną stawka franchise tax dla spółek LLC wynosi 300 dolarów, a podatek jest płatny do ostatniego dnia maja każdego kolejnego roku.

Jak go zapłacić? Najprościej zrobić to online (klikając tutaj). Klikając w link przejdziesz do strony internetowej Departamentu Stanu Delaware.

franchise1

W polu “Enter Business Entity File Number”, które jest obowiązkowe, wpisujemy numer rejestrowy naszej spółki Delaware. Następnie klikamy “Continue”, a strona przekieruje nas do podsumowania naszych należności.

franchise2Na screenie nie ma żadnej wymagalnej kwoty (pojawiają się one w marcu/kwietniu). Klikamy tam “Pay taxes” i kolejna strona pozwoli nam na wybór metody płatności. Ja zalecam wybór karty kredytowej.

franchise3

Będziesz miał/a możliwość wpisania swoich danych z karty kredytowej, sądzę, że nawet osoba nie znająca angielskiego będzie sobie w stanie poradzić 🙂 Po wpisaniu numeru karty kredytowej (card number) system automatycznie zweryfikuje jaka to karta (system dopuszcza karty na pewno Visa/MasterCard – nie próbowałem innych, ale pewnie Diners Club i American Express także są obsługiwane). Na koniec klikamy “submit” i voila- podatek zapłacony.

W Stanach liczy się prostota…

P.S. Warto wyrobić się w terminie – płatności przeterminowane obciążane są karą w wysokości 200 dolarów i dodatkowymi odsetkami.

*nie dotyczy to spółek akcyjnych prawa Delaware (corporation) tutaj raport musi być sporządzony, ale jego złożenie nie wymaga jakichś szczególnych nakładów pracy czy energii, wszystko można zrobić online

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemysław Michalak 25 lutego, 2016 o 10:57

Bardzo wiele stron i pośredników pisze jak należy opłacić podatek w Delaware.

Mi brakuje kompletnego,nawet płatnego poradnika jak rozliczać podatki w Polsce od takiej działalności.
Jak określić wysokość podatków bez ewidencji ?
Czy można płacić podatek liniowy 19% tak jak od spółek osobowych?
I wiele innych pytań.
Myślę że warto by było napisać taki poradnik ale mógłby on trochę zaszkodzić różnym pośrednikom. Wszyscy pośrednicy w internecie piszą brak podatków od społki poza tą stałą kwotą 300 usd i Zus-u i to co piszą jest prawdą. W Polsce też nie spółki osobowe z wyjątkiem SKA nie płacą podatku dochodowego:)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 25 lutego, 2016 o 11:10

O części z tych rzeczy pisałem tutaj, m.in. o obowiązku prowadzenia ewidencji i pewnych przekłamaniach na stronach pośredników: https://rejestracjaspolkiwdelaware.pl/fakty-i-mity-na-temat-spolki-llc-w-delaware/

Akurat na te pytania dosyć łatwo odpowiedzieć, ale wiele zależy od tego co rozumiemy przez “taką działalność” – bo spółka LLC też może być różnie wykorzystywana i bardziej od samej formy prawnej, istotny jest sposób wykorzystania spółki.

Nawet jednak dosyć twarde odpowiedzi w temacie nie dochodzą do ludzi, którzy “coś tam słyszeli” i chcą aby było “tak jak u innych”.

Po drugie nie ma nawet na trafne odpowiedzi praktycznie żadnej podkładki w formie interpretacji urzędowych bo przedsiębiorcy nie są specjalnie zainteresowani tym aby nawiązywać dialog z organami skarbowymi w tym przedmiocie, a tylko autentyczna wykładnia przepisów prawa podatkowego przez te podmioty daje dużą szansę, że przedsiębiorca ma pewność, że to co robi jest 100% legalne – niestety większość woli nie mieć takiej pewności 😉

Odpowiedz

Marek 23 grudnia, 2016 o 21:37

Witam . Mam pytanie.
Czy spółka LLC płaci podatek dochodowy tylko od dochodu z działalności na terenie USA ? Np.roczny dochód wyniósł 1500 000,00 $ Z czego Europejscy klienci zapłacili spółce w danym roku podatkowym 500 000,00$
Podatek stanowy wyniesie – X% podatków od 1000000,00$ a reszta czyli 500000,00$ będzie zryczałtowana podatkiem w tym przypadku 300$ ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 27 grudnia, 2016 o 09:03

Spółka LLC płaci podatek tam gdzie osiąga dochody. Jeżeli w Polsce to w Polsce. Jeżeli w USA to w USA. Jeżeli w Dubaju to nigdzie :)))

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: