Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

LLC w Delaware raport roczny? Nie! Podatek? Tak

Błażej Sarzalski25 lutego 20164 komentarze

Zamknięcie roku obrachunkowego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce wiąże się ze złożeniem sprawozdania z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego zatwierdzonego przez wspólników do Krajowego Rejestru Sądowego i Urzędu Skarbowego. W Delaware nie ma tak uciążliwego obowiązku. Spółki LLC zarejestrowane w Delaware* nie mają obowiązku składania jakichkolwiek rocznych sprawozdań z działalności. Są one natomiast zobligowane do zapłaty podatku franczyzowego (franchise tax).

Podatek ten należny jest na rzecz władz stanowych, płaci się go w zasadzie za to, że spółka istnieje.

Na chwilę obecną stawka franchise tax dla spółek LLC wynosi 300 dolarów, a podatek jest płatny do ostatniego dnia maja każdego kolejnego roku.

Jak go zapłacić? Najprościej zrobić to online (klikając tutaj). Klikając w link przejdziesz do strony internetowej Departamentu Stanu Delaware.

franchise1

W polu “Enter Business Entity File Number”, które jest obowiązkowe, wpisujemy numer rejestrowy naszej spółki Delaware. Następnie klikamy “Continue”, a strona przekieruje nas do podsumowania naszych należności.

franchise2Na screenie nie ma żadnej wymagalnej kwoty (pojawiają się one w marcu/kwietniu). Klikamy tam “Pay taxes” i kolejna strona pozwoli nam na wybór metody płatności. Ja zalecam wybór karty kredytowej.

franchise3

Będziesz miał/a możliwość wpisania swoich danych z karty kredytowej, sądzę, że nawet osoba nie znająca angielskiego będzie sobie w stanie poradzić 🙂 Po wpisaniu numeru karty kredytowej (card number) system automatycznie zweryfikuje jaka to karta (system dopuszcza karty na pewno Visa/MasterCard – nie próbowałem innych, ale pewnie Diners Club i American Express także są obsługiwane). Na koniec klikamy “submit” i voila- podatek zapłacony.

W Stanach liczy się prostota…

P.S. Warto wyrobić się w terminie – płatności przeterminowane obciążane są karą w wysokości 200 dolarów i dodatkowymi odsetkami.

*nie dotyczy to spółek akcyjnych prawa Delaware (corporation) tutaj raport musi być sporządzony, ale jego złożenie nie wymaga jakichś szczególnych nakładów pracy czy energii, wszystko można zrobić online

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Przemysław Michalak 25 lutego, 2016 o 10:57

  Bardzo wiele stron i pośredników pisze jak należy opłacić podatek w Delaware.

  Mi brakuje kompletnego,nawet płatnego poradnika jak rozliczać podatki w Polsce od takiej działalności.
  Jak określić wysokość podatków bez ewidencji ?
  Czy można płacić podatek liniowy 19% tak jak od spółek osobowych?
  I wiele innych pytań.
  Myślę że warto by było napisać taki poradnik ale mógłby on trochę zaszkodzić różnym pośrednikom. Wszyscy pośrednicy w internecie piszą brak podatków od społki poza tą stałą kwotą 300 usd i Zus-u i to co piszą jest prawdą. W Polsce też nie spółki osobowe z wyjątkiem SKA nie płacą podatku dochodowego:)

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 25 lutego, 2016 o 11:10

  O części z tych rzeczy pisałem tutaj, m.in. o obowiązku prowadzenia ewidencji i pewnych przekłamaniach na stronach pośredników: https://rejestracjaspolkiwdelaware.pl/fakty-i-mity-na-temat-spolki-llc-w-delaware/

  Akurat na te pytania dosyć łatwo odpowiedzieć, ale wiele zależy od tego co rozumiemy przez “taką działalność” – bo spółka LLC też może być różnie wykorzystywana i bardziej od samej formy prawnej, istotny jest sposób wykorzystania spółki.

  Nawet jednak dosyć twarde odpowiedzi w temacie nie dochodzą do ludzi, którzy “coś tam słyszeli” i chcą aby było “tak jak u innych”.

  Po drugie nie ma nawet na trafne odpowiedzi praktycznie żadnej podkładki w formie interpretacji urzędowych bo przedsiębiorcy nie są specjalnie zainteresowani tym aby nawiązywać dialog z organami skarbowymi w tym przedmiocie, a tylko autentyczna wykładnia przepisów prawa podatkowego przez te podmioty daje dużą szansę, że przedsiębiorca ma pewność, że to co robi jest 100% legalne – niestety większość woli nie mieć takiej pewności 😉

  Odpowiedz

  Marek 23 grudnia, 2016 o 21:37

  Witam . Mam pytanie.
  Czy spółka LLC płaci podatek dochodowy tylko od dochodu z działalności na terenie USA ? Np.roczny dochód wyniósł 1500 000,00 $ Z czego Europejscy klienci zapłacili spółce w danym roku podatkowym 500 000,00$
  Podatek stanowy wyniesie – X% podatków od 1000000,00$ a reszta czyli 500000,00$ będzie zryczałtowana podatkiem w tym przypadku 300$ ?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 27 grudnia, 2016 o 09:03

  Spółka LLC płaci podatek tam gdzie osiąga dochody. Jeżeli w Polsce to w Polsce. Jeżeli w USA to w USA. Jeżeli w Dubaju to nigdzie :)))

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: