LLC w Delaware raport roczny? Nie! Podatek? Tak

Błażej Sarzalski        25 lutego 2016        4 komentarze

Zamknięcie roku obrachunkowego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce wiąże się ze złożeniem sprawozdania z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego zatwierdzonego przez wspólników do Krajowego Rejestru Sądowego i Urzędu Skarbowego. W Delaware nie ma tak uciążliwego obowiązku. Spółki LLC zarejestrowane w Delaware* nie mają obowiązku składania jakichkolwiek rocznych sprawozdań z działalności. Są one natomiast zobligowane do zapłaty podatku franczyzowego (franchise tax).

Podatek ten należny jest na rzecz władz stanowych, płaci się go w zasadzie za to, że spółka istnieje.

Na chwilę obecną stawka franchise tax dla spółek LLC wynosi 300 dolarów, a podatek jest płatny do ostatniego dnia maja każdego kolejnego roku.

Jak go zapłacić? Najprościej zrobić to online (klikając tutaj). Klikając w link przejdziesz do strony internetowej Departamentu Stanu Delaware.

franchise1

W polu “Enter Business Entity File Number”, które jest obowiązkowe, wpisujemy numer rejestrowy naszej spółki Delaware. Następnie klikamy “Continue”, a strona przekieruje nas do podsumowania naszych należności.

franchise2Na screenie nie ma żadnej wymagalnej kwoty (pojawiają się one w marcu/kwietniu). Klikamy tam “Pay taxes” i kolejna strona pozwoli nam na wybór metody płatności. Ja zalecam wybór karty kredytowej.

franchise3

Będziesz miał/a możliwość wpisania swoich danych z karty kredytowej, sądzę, że nawet osoba nie znająca angielskiego będzie sobie w stanie poradzić 🙂 Po wpisaniu numeru karty kredytowej (card number) system automatycznie zweryfikuje jaka to karta (system dopuszcza karty na pewno Visa/MasterCard – nie próbowałem innych, ale pewnie Diners Club i American Express także są obsługiwane). Na koniec klikamy “submit” i voila- podatek zapłacony.

W Stanach liczy się prostota…

P.S. Warto wyrobić się w terminie – płatności przeterminowane obciążane są karą w wysokości 200 dolarów i dodatkowymi odsetkami.

*nie dotyczy to spółek akcyjnych prawa Delaware (corporation) tutaj raport musi być sporządzony, ale jego złożenie nie wymaga jakichś szczególnych nakładów pracy czy energii, wszystko można zrobić online

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemysław Michalak Luty 25, 2016 o 10:57

Bardzo wiele stron i pośredników pisze jak należy opłacić podatek w Delaware.

Mi brakuje kompletnego,nawet płatnego poradnika jak rozliczać podatki w Polsce od takiej działalności.
Jak określić wysokość podatków bez ewidencji ?
Czy można płacić podatek liniowy 19% tak jak od spółek osobowych?
I wiele innych pytań.
Myślę że warto by było napisać taki poradnik ale mógłby on trochę zaszkodzić różnym pośrednikom. Wszyscy pośrednicy w internecie piszą brak podatków od społki poza tą stałą kwotą 300 usd i Zus-u i to co piszą jest prawdą. W Polsce też nie spółki osobowe z wyjątkiem SKA nie płacą podatku dochodowego:)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 25, 2016 o 11:10

O części z tych rzeczy pisałem tutaj, m.in. o obowiązku prowadzenia ewidencji i pewnych przekłamaniach na stronach pośredników: https://rejestracjaspolkiwdelaware.pl/fakty-i-mity-na-temat-spolki-llc-w-delaware/

Akurat na te pytania dosyć łatwo odpowiedzieć, ale wiele zależy od tego co rozumiemy przez “taką działalność” – bo spółka LLC też może być różnie wykorzystywana i bardziej od samej formy prawnej, istotny jest sposób wykorzystania spółki.

Nawet jednak dosyć twarde odpowiedzi w temacie nie dochodzą do ludzi, którzy “coś tam słyszeli” i chcą aby było “tak jak u innych”.

Po drugie nie ma nawet na trafne odpowiedzi praktycznie żadnej podkładki w formie interpretacji urzędowych bo przedsiębiorcy nie są specjalnie zainteresowani tym aby nawiązywać dialog z organami skarbowymi w tym przedmiocie, a tylko autentyczna wykładnia przepisów prawa podatkowego przez te podmioty daje dużą szansę, że przedsiębiorca ma pewność, że to co robi jest 100% legalne – niestety większość woli nie mieć takiej pewności 😉

Odpowiedz

Marek Grudzień 23, 2016 o 21:37

Witam . Mam pytanie.
Czy spółka LLC płaci podatek dochodowy tylko od dochodu z działalności na terenie USA ? Np.roczny dochód wyniósł 1500 000,00 $ Z czego Europejscy klienci zapłacili spółce w danym roku podatkowym 500 000,00$
Podatek stanowy wyniesie – X% podatków od 1000000,00$ a reszta czyli 500000,00$ będzie zryczałtowana podatkiem w tym przypadku 300$ ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 27, 2016 o 09:03

Spółka LLC płaci podatek tam gdzie osiąga dochody. Jeżeli w Polsce to w Polsce. Jeżeli w USA to w USA. Jeżeli w Dubaju to nigdzie :)))

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: