Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czy na otwarcie spółki LLC potrzebuję pozwolenia dewizowego?

Błażej Sarzalski03 grudnia 20152 komentarze

Odpowiedź na pytanie zadane w temacie jest złożona… chyba tak, jednak nie 🙂

Na nabywanie przez polskich rezydentów, zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem innych podmiotów udziałów i akcji w spółkach mających siedzibę w krajach trzecich, a także obejmowanie udziałów i akcji w takich spółkach potrzebne jest zezwolenie dewizowe. Do grona “krajów trzecich” zaliczamy państwa niebędące członkami Unii Europejskiej. Niewątpliwie państwem takim są Stany Zjednoczone Ameryki.

Jeżeli przyjmiemy, że w spółce LLC nabywamy udziały (choć nie są to udziały w polskim rozumieniu tego słowa, dlatego w moim rozumieniu nie jest to takie oczywiste) to odpowiedź musi być twierdząca. Otwierając spółkę w Delaware potrzebujesz więc pozwolenia dewizowego.

Na szczęście już je masz, a nawet o tym nie wiesz.

Dał Ci je Minister Finansów wydając rozporządzenie o ogólnych zezwoleniach dewizowych, które stanowi, że nie wymaga się indywidualnego zezwolenia nabywając udziały spółek w krajach, z którymi Polska podpisała umowę o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (tzw. kraje BIT).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Szura 28 stycznia, 2016 o 21:18

Panie Błażeju,

czy to przyznane przez Ministra zezwolenie dewizowe dotyczy wyłącznie osób fizycznych, czy także osób prawnych lub tzw. ułomnych osób prawnych?

Dzięki wielkie za odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 29 stycznia, 2016 o 10:08

Dotyczy wszystkich podmiotów ze zdolnością prawną.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: