Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Spółka LLC spółka komandytowa

Błażej Sarzalski18 maja 201624 komentarze

Jeżeli zapytasz się jakiegokolwiek prawnika, który na serio zajmuje się prawem spółek handlowych, jaka jest najbezpieczniejsza pod względem ochrony prywatnego majątku wspólników lub menedżerów forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, wtedy odpowie bez wahania spółka z o.o. spółka komandytowa.

Cała idea spółki z o.o. komandytowej opiera się na tym, że najpierw odpowiada spółka komandytowa, potem spółka z o.o. będąca jej wspólnikiem zarządzającym (komplementariuszem), a na szarym końcu dopiero członek zarządu spółki z o.o., chyba że… odpowiednio wcześnie złoży wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o., natomiast w praktyce złożenie takiego wniosku wobec spółki z o.o. jest o wiele łatwiejsze, szybsze i prostsze (gdyż spółka ta nie prowadzi działalności operacyjnej, a uchwycenie momentu, w którym musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jest o wiele łatwiejsze).

Co by się jednak stało, gdyby zamiast spółki z o.o. w układankę ze spółką komandytową wmontować spółkę LLC ze stanu Delaware?

Kwestia pierwsza – podatki, jeżeli nie będziemy zmieniać domyślnego sposobu traktowania spółki przez prawo podatkowe USA to spółka LLC pozostanie spółką transparentną podatkowo, innymi słowy, jeżeli osoba X będzie wspólnikiem spółki LLC (komplementariusza), a jednocześnie będzie komandytariuszem to rozliczać się będzie osobiście on, stawką właściwą dla jednoosobowych przedsiębiorców – w tym wypadku odchodzi kombinowanie z prowadzeniem dodatkowej księgowości w spółce z o.o. i szukanie sposobów na ominięcie (minimalnego, ale jednak) podwójnego opodatkowania. Wybierając więc domyślne opodatkowanie takiej spółki musisz się liczyć z tym, że będziesz odpowiedzialny za zapłatę podatków, zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi.*

Kwestia druga – odpowiedzialność za zobowiązania prywatnoprawne spółki i ochrona majątku osobistego. Odsyłam tutaj do przepisów polskiej ustawy prawo prywatne międzynarodowe, które wprost wskazują, że osoba prawna podlega prawu państwa, w którym ma siedzibę, a prawo to obejmuje takie kwestie jak między innymi odpowiedzialność wspólników lub członków za zobowiązania osoby prawnej. Trzeba pamiętać, że prawo Delaware daje możliwość daleko posuniętej ochrony wspólników lub menedżerów przed odpowiedzialnością za zobowiązania.

*kwestia jest tutaj oczywiście nieco bardziej złożona (blog wymaga pewnych uproszczeń) i są sposoby na dalsze ograniczenie tej odpowiedzialności, nie zawsze też urząd skarbowy wie, kto tak naprawdę jest wspólnikiem.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    bpw 20 maja, 2016 o 13:28

    „Art. 17. 1. Osoba prawna podlega prawu państwa, w którym ma siedzibę.” – w jaki sposób wyglądają regulacje dotyczące siedziby? Zastanawiam się czy czasem nie ma jakiś postanowień podobnych do tych z brytyjskiego prawa podatkowego tzn. że spółka ma siedzibę tam, gdzie jest jej ośrodek kontroli (zarząd lub wspólnik faktycznie sprawujący kontrolę nad spółką). Jeśli wspólnik sprawujący kontrolę ma siedzibę w Polsce, to czy czasem nie będzie tak, że wspólnik spółki LLC będzie odpowiadał według prawa polskiego? Są jakieś przepisy amerykańskie lub orzeczenia polskich sądów w tej kwestii?

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 23 maja, 2016 o 10:55

    Kwestia siedziby do celów podatkowych jest kwestią odrębną od siedziby dla celów prywatnoprawnych. Ta ostatnia decyduje o budowie, zdolności prawnej, organizacji oraz odpowiedzialności wspólników. Ta siedziba podatkowa, czyli ośrodek zarządzania, decyduje o miejscu opodatkowania.

    Odpowiedz

    bpw 1 czerwca, 2016 o 01:35

    Dziękuję za wyjaśnienie. Szczegółów poszukam w literaturze. Chyba, że Pan może coś polecić do poczytania w tym temacie?

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 6 czerwca, 2016 o 10:00

    Nie ma literatury, która to opisuje w sposób kompleksowy, bo to zupełnie dwie różne dziedziny prawa 🙂

    Odpowiedz

    Olaf 16 kwietnia, 2017 o 10:18

    A czy dwie spółki LLC ze stanu Delaware, mogą stworzyć spółkę cywilną w Polsce, będąc jedynymi jej wspólnikami?

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 18 kwietnia, 2017 o 11:13

    Mogą.

    Odpowiedz

    DANIEL 16 kwietnia, 2017 o 18:29

    WITAM A CO W PRZYPADKU GDY ZAŁOZYM SPÓLKE KOMANDYTOWĄ GDZIE WSPÓLNIKAMI BEDĄ POLSKA SPÓLKA Z.O.O. I SPÓLKA LLC JAK BEDZIE WYGLADAŁA KWESTIA CO DO PODATKU DOCHODOWEGO I CITU

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 18 kwietnia, 2017 o 11:15

    CIT płaci polska spółka z o.o. od swojego udziału w dochodzie sp. komandytowej, spółka LLC płaci CIT o ile traktowana będzie jako podmiot transparentny podatkowo (nie dokona się zmiany domyślnej klasyfikacji podatkowej), jeżeli zaś nie, to podatek będzie płacił podmiot będący wspólnikiem takiej spółki LLC (odpowiednio PIT lub CIT)

    Odpowiedz

    Lukasz 29 stycznia, 2018 o 03:44

    A czy jako wspólnik spółki LLC mogę płacić podatek liniowy od jej zysków?

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 29 stycznia, 2018 o 09:25

    Tak

    Odpowiedz

    Dawid 7 lutego, 2018 o 22:31

    CZY JAKO WŁAŚCICIEL SPÓŁKI LLC MOGĘ SOBIE WYPŁACAĆ DOCHÓD NA KONTO BANKOWE I PŁACIĆ PODATEK CO ROKU W ZEZNANIU ROCZNYM 19% Z DOCHODÓW ZAGRANICZNYCH?

    LUB CZY GDY POŁĄCZĘ JĄ ZE SPÓŁKĄ KOMANDYTOWĄ I JA BEDE TEŻ W SPÓŁCE TO ZAPŁACĘ PODATEK TYLKO OD DOCHODÓW JAKIE WYPŁACAM ZE SPÓŁKI LLC?

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 13 lutego, 2018 o 09:50

    Panie Dawidzie – na pierwsze pytanie odpowiadałem wielokrotnie na blogu – zależy od sposobu opodatkowania spółki i wyboru opodatkowania.

    W drugim przypadku płaci Pan na bieżąco podatek od całych dochodów sp. k. w formie liniowej.

    Odpowiedz

    Mateusz 20 lutego, 2018 o 00:55

    A może warto założyć 2 spółki LLC i one założą spółkę komandytowa. Wtedy ani komplementariusz, ani komandytariusz nie będą płacić ZUSu

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 20 lutego, 2018 o 09:35

    Taka opcja też istnieje i bywa wykorzystywana 🙂

    Odpowiedz

    Mateusz 20 lutego, 2018 o 17:01

    Albo założyć spółkę np. w Belize z końcówką Company zamiast Limited i ona będzie komandytariuszem. Wtedy nazwa bedzie bez dodatku LLC i bedzie np. Nazwa Company Sp. K. A komplementariuszem bedzie spółka w Delaware. Aby uniknąć CFC spółka w Delaware dodatkowo może być jedynym udziałowcem ( i dyrektorem) spółki w Belize. Nieważne jaki bedzie podział zysków w spółce komandytowej i tak cały zysk splynie do spółki LLC bez podatku, a i ona nie zapłaci podatku tylko zrobi to właściciel.

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 21 lutego, 2018 o 09:17

    Chyba jednak nie 🙂

    Odpowiedz

    Michał 16 maja, 2018 o 00:02

    Mam pytanie odnośnie księgowości – jeżeli spółka LLC prowadzi w Polsce zakład to jej przedstawiciel ma obowiązek prowadzenia księgowości tego zakładu – bycie wspólnikiem spółki komandytowej jest uznawane za prowadzenie zakładu – w związku z tym czy nie występuje potrzeba prowadzenia podwójnej księgowości dla a) oddziału/zakładu spółki LLC b) spółki komandytowej? Czy też może prowadzenie księgowości dla spółki komandytowej spełnia ten warunek?

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 16 maja, 2018 o 09:21

    Aktualnie tak, zachodzi potrzeba prowadzenia księgowości dla spółki LLC – jednak to będzie dosyć prosta księgowość bo księgowane będą tylko ewentualne wpływy z tytułu wypłaty zysku ze spółki komandytowej.

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 16 maja, 2018 o 09:32

    Dodam tylko, że to, czy akurat zakład ma obowiązek prowadzić odrębną księgowość to kwestia nie uregulowana wprost w ustawie o rachunkowości i do tej pory w zasadzie sporna, ale zakładam , że pytając ma Pan na myśli oddział w Polsce, a nie zakład podatkowy, jako taki.

    Odpowiedz

    Michał 16 maja, 2018 o 10:27

    Chodzi mi tylko i wyłączenie o zakład który powstaje prawnie na skutek bycia wspólnikiem spółki komandytowej. Spółka LLC by nie prowadziłaby jakiejkolwiek działalności poza spółką komandytową.

    Ogólnie zastanawiam się jakie by były wady/zalety spółki LLC Komandytowej w porównaniu do z o.o komandytowej i czy to pierwsze rozwiązanie nie było by paradoksalnie prostsze i tańsze

    Odpowiedz

    Michał 27 sierpnia, 2018 o 23:07

    A co jakby spółka LLC (nie będąca zakładem w USA) była komplementariuszem spółki komandytowo-akcyjnej? Czy dobrze myślę że osoba fizyczna będąca właścicielem LLC mogła by wtedy odliczyć od swojego PIT CIT zapłacony przez SKA? W takim wypadku przy 9% CIT i udziale komplementariusza w zysku bliskim 100% mógłby on wypłacić jakieś 47% dochodu spółki bez dodatkowego podatku ponad ten 9% CIT który zapłaciła spółka

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 28 sierpnia, 2018 o 11:28

    Taką spółkę LLC traktowałoby się jako nieistniejącą dla celów podatkowych. Podatnikiem byłby bezpośrednio jej właściciel, czyli byłoby analogicznie do tego, jakby sam sprawował funkcję komplementariusza.

    Odpowiedz

    Michał 9 listopada, 2018 o 13:01

    Jaka jest przewaga spółki LLC komandytowej nad zarejestrowaniem w Polsce oddziału spółki LLC? I to i to jest transparentne podatkowo, i to i to daje ochronę majątku i pewien stopień anonimowości natomiast żeby nie podlegać pod ZUS w przypadku spółki LLC komandytowej potrzeba dwóch spółek LLC, a w przypadku oddziału tylko jednej. Jedyna przewaga spółki LLC komandytowej jaka mi przychodzi do głowy to większe zaufanie polskich kontrahentów do polskiej spółki komandytowej niż do oddziału

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 12 listopada, 2018 o 11:52

    Przewagą jest bardzo daleko idące ograniczenie odpowiedzialności osobistej jakichkolwiek osób fizycznych, przy jednoczesnym zachowaniu w dużej mierze struktury opartej o prawo polskie.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: