Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Kto jest polskim Mossack Fonseca?

Błażej Sarzalski14 kwietnia 2016Komentarze (1)

Poniedziałek, odbieram smsa od mojego serdecznego kolegi z czasów licealnych:

Mossack Fonseca…. Błażej… Ucz się 🙂 Myślę, że jutro będziesz miał parę ciekawych telefonów.

Odpisałem mniej więcej tak:

Od kogo? 🙂 CIA, ABW? Król Arabii Saudyjskiej, może maharadża Bhutanu? Ja moim klientom takiej wtopy bym nie zafundował, no ale np. taki Putin musi się nauczyć 🙂 Najlepiej na swoim własnym błędzie.

Faktem jest jednak, że najlepiej abyś Ty uczył się na błędach cudzych. Owiane złą sławą spółki w rajach podatkowych mieli politycy, biznesmeni, sportowcy, a nawet Jackie Chan. To, że posiadali te spółki i używali ich do swoich celów nie jest jeszcze (najczęściej) przestępstwem. Problemem jest sposób ich użytkowania, strategie unikania podatków czy też pranie brudnych pieniędzy. To może być karalne.

W Polsce też możesz znaleźć firmy oferujące usługi otwierania spółek offshore, nie tylko w Delaware, ale także poza Stanami Zjednoczonymi, w typowych rajach podatkowych.

Zanim otworzysz taką spółkę zadaj jednak sobie kilka istotnych pytań – nic Cię to nie kosztuje, a może dzięki temu unikniesz problemów.

  • Czy znasz swojego doradcę z imienia i nazwiska? Czy możesz się z nim spotkać?
  • Czy firma, której chcesz zlecić założenie spółki informuje Cię o kwestiach związanych z płaceniem podatków i prowadzeniem księgowości w sposób rzetelny?
  • Czy próbując utworzyć spółkę offshore, ktoś poinformował Cię o regulacji CFC?
  • Czy naprawdę 19% podatek dochodowy to dla Ciebie za wysoka stawka?
  • Czy unikając ZUS poprzez spółki zagraniczne naprawdę będzie taniej? Czy ma to sens?
  • Jak pieniądze z raju podatkowego mają wrócić do Polski?
  • Kto jest polskim Mossack Fonseca? 🙂

Nie wiem kto jest polskim Mossack Fonseca, ale to nie jestem ja 🙂

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Rafał 14 kwietnia, 2016 o 13:16

Świetny Tekst Błażeju! 🙂

W tym całym zamieszaniu ginie jeden podstawowy wątek: to, że jakaś spółka jest położona w raju podatkowym nie oznacza zaraz, że ktoś chce popełniać podatkowe przestępstwo.

Pozdrowienia! 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: