Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czy spółka LLC podlega regulacji CFC?

Błażej Sarzalski26 czerwca 201513 komentarzy

Pytanie, które pojawia się coraz częściej w prywatnej korespondencji, na forach internetowych oraz na blogu jest proste. Czy spółka LLC w Delaware podlega pod polską regulację zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)?

Odpowiedź jest zaskakująco prosta.

Nie, nie podlega.

Ale nie byłbym prawnikiem, gdybym pokrótce nie napisał dlaczego tak się dzieje. Niezależnie od tego czy spółka traktowana będzie podatkowo jako podmiot transparentny (disregarded entity) czy też korporacja nie wystąpi zależność nakładająca na wspólnika takiej spółki obowiazki CFC.

W pierwszym przypadku wynika to z faktu, że podatek płacony jest na poziomie wspólnika, tak czy siak, więc podatek ten płacony jest w Polsce jeżeli mamy do czynienia z polskim rezydentem podatkowym (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

W drugim przypadku, jeżeli traktujemy spółkę LLC jako spółkę, z której pobieramy dywidendy to także nie ma to znaczenia, a to z uwagi na fakt, że Stany Zjednoczone nie są rajem podatkowym, a stawka opodatkowania podatkiem CIT jest na odpowiednim poziomie. Regulacja CFC stosowana jest gdy w danym państwie stawka CIT wynosi o 25% mniej niż w Polsce (czyli 14,25%). W Stanach Zjednocznych, gdzie istnieje progresywny system skali podatkowej CIT, najniższa stawka wynosi 15% dochodu.

Kiedy jednak z posiadaniem spółki LLC będą wiązały się regulacje CFC?

W momencie, w którym jedynym wspólnikiem takiej spółki jest posiadana przez polskiego rezydenta podatkowego spółka w klasycznym raju podatkowym (tzw. wehikuł korporacyjny). Wtedy zgłoszeniu podlega jednak nie tyle LLC, co spółka-matka z raju podatkowego.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Przemysław Michalak 26 czerwca, 2015 o 12:43

    A jak wygląda sprawa PIT opłacanego przez wspólników? Czy mogą oni opłacić PIT liniowy czy musi to być PIT progresywny? Jak wygląda obliczenie takiego podatku? Żeby uprościć sprawę przyjmuję spółkę nie prowadzącą stałej działalności czyli np tylko posiada ona nieruchomości,jachty,papiery wartościowe . Spółka LLC nie prowadzi ksiąg(a może powinna?) .

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 26 czerwca, 2015 o 12:46

    Odpowiedź jest w zasadzie tutaj: https://rejestracjaspolkiwdelaware.pl/spolka-llc-powolana-do-zarzadzania-inwestycjami/ – nie zawsze to będzie liniówka.

    Odpowiedz

    Przemysław Michalak 26 czerwca, 2015 o 12:50

    Czyli jeśli spółka nie ma CIT to w Polsce płacimy podatek od dochodów kapitałowych 19%? Czy może powinna też płacić CIT?

    Odpowiedz

    Wojciech 9 lipca, 2015 o 09:29

    Witam serdecznie Panie Błażeju!
    Spotkałem się ostatnio z opinią (prawnika!), że spółka Delaware w bezpośrednim kontakcie z kontrahentami w Europie, w tym również w Polsce, jest powszechnie traktowana jako „wał” i nikt nie chce z taką spółką współpracować, bo każdy wie, że jest założona głównie po to, żeby unikać podatków. Trochę nie chce mi się w to wierzyć, dlatego chciałbym poznać Pańską opinię w tej sprawie.
    Pozdrawiam serdecznie i gratuluję świetnego bloga!

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 9 lipca, 2015 o 09:40

    Panie Wojciechu, ja promuję zgodne z prawem i etyczne wykorzystanie spółki w Delaware. Faktem jednak jest, że wiele osób „kombinuje” i nie wie do końca jak zgodnie z prawem wykorzystywać spółkę w Delaware. Nie mogę się wypowiadać za innych, ale ja mam raczej sceptyczne podejście do różnych uproszczeń w postrzeganiu pewnych zjawisk gospodarczych i prawnych.

    Odpowiedz

    arasik 27 września, 2015 o 21:45

    Powiedzmy, że będe miał sp. z o.o., gdzie jedynymi udziałowcami będą firmy LLC. Co wtedy z dywidendą? Czy spółki LLC muszą ją płacić w Polsce? Czy może w USA?

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 28 września, 2015 o 11:10

    Dywidenda to świadczenie od spółki z o.o. do spółek LLC i podlega ona opodatkowaniu w Polsce. Czy w Stanach także – raczej nie, choć to zależy od sytuacji.

    Odpowiedz

    Marcin 16 maja, 2019 o 11:04

    W 2019 weszly w zycie nowe przepisy o CFC, regulacje dotycza teraz tez spolek osobowych
    Czy w zwiazku z tym Dealware LLC podpada pod CFC, czy nadal nie? (USA nie jest rajem podatkowym)

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 16 maja, 2019 o 11:05

    Co do zasady nie, bo podatek tam jest wyższy niż w Polsce w przypadku wyboru formy opodatkowania korporacyjnej, zaś w przypadku wyboru formy transparentnej opodatkowanie zwykle będzie po prostu w Polsce.

    Odpowiedz

    Piotr 12 lutego, 2021 o 11:18

    W jaki sposób mógłby Pan to uzasadnić? Z literalnych zapisów obecnie obowiązujących ustaw (UPDOF i UPDOP) wynika, że nie chodzi o to, czy stawka podatku jest tam (USA) wyższa, tylko o wysokość faktycznie zapłaconego tam (USA) podatku.

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 12 lutego, 2021 o 13:41

    Wyobraża Pan sobie spółkę, w której nigdzie nie trzeba płacić podatków?
    Bo pytanie do tego zmierza.
    Jeżeli mamy spółkę opodatkowaną amerykańskim CITem to faktycznie zapłacony podatek będzie wyższy niż w Polsce, najczęściej przynajmniej. Jeżeli nie płacimy podatku w USA bo mamy zarząd w Polsce to wchodzi w grę art. 3 UPDOP i spółka taka jest wprost polskim podatnikiem.

    Odpowiedz

    Piotr 12 lutego, 2021 o 20:18

    Panie Błażeju,

    możemy też nie płacić w USA, ponieważ spółka jest transparentna i nie prowadzi w USA działalności, a podatki płacą polscy wspólnicy tej spółki, czy tak?

    Piotr 12 lutego, 2021 o 11:10

    Dzień dobry,

    czy w świetle obecnie obowiązujących w Polsce przepisów transparentna podatkowo LLC z Delaware zostanie uznana za zagraniczną jednostkę i w związku z tym musi być umieszczona w rejestrze zagranicznych jednostek, do prowadzenia którego to rejestru zowbowiązany jest polski podatnik?

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: