Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czy spółka LLC podlega regulacji CFC?

Błażej Sarzalski26 czerwca 20159 komentarzy

Pytanie, które pojawia się coraz częściej w prywatnej korespondencji, na forach internetowych oraz na blogu jest proste. Czy spółka LLC w Delaware podlega pod polską regulację zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC)?

Odpowiedź jest zaskakująco prosta.

Nie, nie podlega.

Ale nie byłbym prawnikiem, gdybym pokrótce nie napisał dlaczego tak się dzieje. Niezależnie od tego czy spółka traktowana będzie podatkowo jako podmiot transparentny (disregarded entity) czy też korporacja nie wystąpi zależność nakładająca na wspólnika takiej spółki obowiazki CFC.

W pierwszym przypadku wynika to z faktu, że podatek płacony jest na poziomie wspólnika, tak czy siak, więc podatek ten płacony jest w Polsce jeżeli mamy do czynienia z polskim rezydentem podatkowym (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

W drugim przypadku, jeżeli traktujemy spółkę LLC jako spółkę, z której pobieramy dywidendy to także nie ma to znaczenia, a to z uwagi na fakt, że Stany Zjednoczone nie są rajem podatkowym, a stawka opodatkowania podatkiem CIT jest na odpowiednim poziomie. Regulacja CFC stosowana jest gdy w danym państwie stawka CIT wynosi o 25% mniej niż w Polsce (czyli 14,25%). W Stanach Zjednocznych, gdzie istnieje progresywny system skali podatkowej CIT, najniższa stawka wynosi 15% dochodu.

Kiedy jednak z posiadaniem spółki LLC będą wiązały się regulacje CFC?

W momencie, w którym jedynym wspólnikiem takiej spółki jest posiadana przez polskiego rezydenta podatkowego spółka w klasycznym raju podatkowym (tzw. wehikuł korporacyjny). Wtedy zgłoszeniu podlega jednak nie tyle LLC, co spółka-matka z raju podatkowego.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemysław Michalak 26 czerwca, 2015 o 12:43

A jak wygląda sprawa PIT opłacanego przez wspólników? Czy mogą oni opłacić PIT liniowy czy musi to być PIT progresywny? Jak wygląda obliczenie takiego podatku? Żeby uprościć sprawę przyjmuję spółkę nie prowadzącą stałej działalności czyli np tylko posiada ona nieruchomości,jachty,papiery wartościowe . Spółka LLC nie prowadzi ksiąg(a może powinna?) .

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 26 czerwca, 2015 o 12:46

Odpowiedź jest w zasadzie tutaj: https://rejestracjaspolkiwdelaware.pl/spolka-llc-powolana-do-zarzadzania-inwestycjami/ – nie zawsze to będzie liniówka.

Odpowiedz

Przemysław Michalak 26 czerwca, 2015 o 12:50

Czyli jeśli spółka nie ma CIT to w Polsce płacimy podatek od dochodów kapitałowych 19%? Czy może powinna też płacić CIT?

Odpowiedz

Wojciech 9 lipca, 2015 o 09:29

Witam serdecznie Panie Błażeju!
Spotkałem się ostatnio z opinią (prawnika!), że spółka Delaware w bezpośrednim kontakcie z kontrahentami w Europie, w tym również w Polsce, jest powszechnie traktowana jako “wał” i nikt nie chce z taką spółką współpracować, bo każdy wie, że jest założona głównie po to, żeby unikać podatków. Trochę nie chce mi się w to wierzyć, dlatego chciałbym poznać Pańską opinię w tej sprawie.
Pozdrawiam serdecznie i gratuluję świetnego bloga!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 9 lipca, 2015 o 09:40

Panie Wojciechu, ja promuję zgodne z prawem i etyczne wykorzystanie spółki w Delaware. Faktem jednak jest, że wiele osób “kombinuje” i nie wie do końca jak zgodnie z prawem wykorzystywać spółkę w Delaware. Nie mogę się wypowiadać za innych, ale ja mam raczej sceptyczne podejście do różnych uproszczeń w postrzeganiu pewnych zjawisk gospodarczych i prawnych.

Odpowiedz

arasik 27 września, 2015 o 21:45

Powiedzmy, że będe miał sp. z o.o., gdzie jedynymi udziałowcami będą firmy LLC. Co wtedy z dywidendą? Czy spółki LLC muszą ją płacić w Polsce? Czy może w USA?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 28 września, 2015 o 11:10

Dywidenda to świadczenie od spółki z o.o. do spółek LLC i podlega ona opodatkowaniu w Polsce. Czy w Stanach także – raczej nie, choć to zależy od sytuacji.

Odpowiedz

Marcin 16 maja, 2019 o 11:04

W 2019 weszly w zycie nowe przepisy o CFC, regulacje dotycza teraz tez spolek osobowych
Czy w zwiazku z tym Dealware LLC podpada pod CFC, czy nadal nie? (USA nie jest rajem podatkowym)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 16 maja, 2019 o 11:05

Co do zasady nie, bo podatek tam jest wyższy niż w Polsce w przypadku wyboru formy opodatkowania korporacyjnej, zaś w przypadku wyboru formy transparentnej opodatkowanie zwykle będzie po prostu w Polsce.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: