Ale właściwie po co ta spółka w Delaware?

Błażej Sarzalski        05 grudnia 2014        24 komentarze

No okej Błażej, ale po co Ci ta spółka w Delaware?

Takie pytanie zadał mi jeden z moich znajomych.  I jest to pytanie bardzo, bardzo sensowne.

W internecie można odnaleźć wiele informacji, dodam – błędnych i powierzchownych informacji, na temat korzyści płynących z posiadania spółki w stanie Delaware. Najbardziej rzetelne informacje dotychczas znaleźć można było na stronach internetowych kancelarii Skarbiec, problem z tym, że nie były one od pewnego czasu aktualizowane. Obok tego jest masa wpisów w internecie, które mogłyby nadawać się bardziej do rubryki z kaczkami dziennikarskimi w jakimś tabloidzie.

Dodam, że chciałbym pisać na tym blogu o legalnym wykorzystaniu spółki Delaware, mając wszakże świadomość, że ludzie używają tej spółki także po to aby najzwyczajniej ukrywać swoje przychody przed polskim fiskusem. Powiedzmy sobie szczerze, to nie jest powód, aby zakładać spółkę w Stanach Zjednoczonych.

Okej, więc co mnie zainteresowało?

Pozwól, że będę pisał w punktach, z pewnością te punkty będę rozwijał w dalszych wpisach. Wśród potencjalnych zastosowań spółki prawa Delaware zainteresowały mnie (i interesują moich klientów) następujące możliwości:

  • wykorzystanie spółki LLC w Delaware jako komplementariusza w polskiej spółce komandytowej (na moim blogu Rejestracja spółki z o.o. zamieściłem kiedyś wpis o wykorzystaniu polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do pełnienia tej funkcji i jest to chyba nadal jeden z najpopularniejszych wpisów w polskiej blogsferze prawniczej) – potencjalne plusy: transparentność podatkowa spółki Delaware połączona z daleko idącym ograniczeniem odpowiedzialności wspólników i zarządców),
  • wykorzystanie spółki LLC do ochrony majątku w Polsce przed egzekucją komorniczą,
  • anonimizacja właścicieli spółek polskich – stan Delaware nie posiada publicznego rejestru wspólników/członków zarządu,
  • wykorzystanie spółki LLC w międzynarodowym planowaniu podatkowym – to już wyższa szkoła jazdy, ale znane mi są struktury oparte o wykorzystanie spółek LLC, w połączeniu z polskimi spółkami z o.o. oraz spółkami w prawdziwych rajach podatkowych oraz prywatnymi fundacjami  – istnieje możliwość w pełni legalnego uniknięcia lub obniżenia opodatkowania szeregu przychodów,
  • prowadzenie działalności na terenie Stanów Zjednoczonych – niby oczywiste, prawda?

Oj, będę dużo pisał…

{ 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Monika Grudzień 23, 2014 o 12:08

Witam, gratuluje bloga:-)
Czy zmieni sie cos w temacie optymalizacji podatkowej w oparciu o zakladanie spolki w stanie Delaware po zmianach w przepisach podatkowych wdrazanych od stycznia 2015? Mam na mysli spolki kontrolowane ( CFC)?
Tresc Pana bloga dala mi duzo do myslenia, poniewaz rozpoczynam dzialalnosc gospodarcza od stycznia.
Pozdrawiam i zycze Wesolych Swiat
Monika Zdziarska-Alicka

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 23, 2014 o 14:01

Pani Moniko, dziękuję za komentarz.

Ten temat musi być poruszony w osobnym wpisie na blogu, w komentarzu mogę go jedynie zdawkowo naświetlić. Wydaje mi się, że temat nowelizacji nie dotyka wprost spółki w Delaware. Wynika to z tego, że spółki w Delaware nie są klasycznymi spółkami w rajach podatkowych, a stawki podatku CIT w USA są progresywne – od 15% w górę, co w zasadzie wyklucza stosowanie nowych przepisów.

(Stosowane są one gdy stawka CIT w danym Państwie wynosi o 25% mniej niż w Polsce – czyli 14,25%)

W przypadku spółek transparentnych podatkowo i tak nie ma to znaczenia, bo co do zasady polski rezydent posiadający tego typu spółkę tak czy siak płaci podatek w Polsce

Odpowiedz

Monika Grudzień 23, 2014 o 17:53

Panie Blazeju

Dziekuje za szybka odpowiedz.

Pozdrawiam
Monika Zdziarska-Alicka

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 23, 2014 o 22:01

Pani Moniko, mam nadzieję że dołączy Pani do grona stałych czytelników.

Odpowiedz

Przemek Styczeń 19, 2015 o 19:57

Jaka jest różnica między spółką z o.o. jako komplementariuszem a spółką LLC? I tak zwykle spółke z o.o. ma 1% zysków więc nie ma problemu z podwójnym opodatkowaniem bo to co do niej trafi wypłaca członkom zarządu na postawie powołania a prowadzenie spółki z o.o. która nie prowadzi działalności nie jest drogie a na pewno tańsze niż LLC.

Jeśli chodzi o wykorzystanie do ochrony majątku przed komornikiem to nie polecał bym tego rozwiązania ponieważ może skończyć się odpowiedzialnością karną.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Styczeń 19, 2015 o 22:39

Różnica jest zasadnicza – w spółce z o.o. zarząd nadal odpowiada za zobowiązania (jest wiele kroków do przejścia i w miarę łatwa możliwość uwolnienia się od odpowiedzialności, ale jednak odpowiedzialność jest realna), w spółce LLC… no cóż 🙂

Jeżeli chodzi wykorzystanie spółki do ochrony majątku to musi być to wdrażane przed powstaniem długów, na zasadzie zapobiegania, a nie leczenia…

Odpowiedz

Przemek Styczeń 19, 2015 o 22:56

Czy naprawdę często zdarza się taka odpowiedzialność prezesa? Mówię tutaj o sytuacji normalnych problemów biznesowych i ogłoszeniu upadłości w terminie,nie mówię o oszustwach o w takim wypadku beneficjent interesu rzadko jest prezesem lub nawet udziałowcem.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Styczeń 20, 2015 o 08:41

Cóż… jeżeli upadłość ogłoszona jest w terminie to problemu zwykle nie ma – problem w tym, że zwykle nikt nie pamięta/nie ma środków na to, aby ogłaszać w terminie upadłość.

Odpowiedz

Igor Styczeń 26, 2015 o 23:57

Chciałbym się dowiedzieć więcej odn. optymalizacji podatków: spółek llc w połączeniu z polskimi sp. z o.o.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Styczeń 27, 2015 o 09:18

Panie Igorze, więcej na ten temat znajdzie Pan tutaj: https://rejestracjaspolkiwdelaware.pl/fakty-i-mity-na-temat-spolki-llc-w-delaware/ – niemniej optymalizacja w obecnym stanie prawnym z wykorzystaniem struktur opartych o sp. z o.o. i spółkę w Delaware jest bardzo trudna.

Odpowiedz

Wojciech Rudzki | spolkacywilna.info Luty 8, 2015 o 13:38

Błażej, jakie miałbyś rekomendacje dla potencjalnego kontrahenta spółki LLC komandytowej? Podpisywanie umowy bez zabezpieczeń osobistych albo rzeczowych chyba mija się z celem (pomijam kwestię sp. z o.o. sp.k.).

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Luty 8, 2015 o 19:10

Cóż, wszystko zależy o jaką umowę chodzi 🙂

Generalnie w kontraktach “wrażliwych”, gdzie to spółka LLC sp. k. miałaby płacić za coś z odroczonym terminem płatności to wymagałbym weksla poręczonego przez os. trzecią, względnie ustanowienia gwarancji w trybie podobnym do gwarancji wymaganych obecnie przy robotach budowlanych.

Odpowiedz

arek Kwiecień 5, 2015 o 21:20

Zgadzam się, że taka forma jest bezpieczna. Ale proszę wziąć kredyt lub leasing gdy komplementariuszem jest spółka założona w USA 🙂 Może się mylę ale obawiam się, że żaden bank w Polsce nie da kredytu na taki twór.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 7, 2015 o 13:56

Kto wie, kto wie 🙂

Odpowiedz

Jan Kwiecień 6, 2015 o 16:13

Czy dochody społki LLC założonej w Delaware, a osiągane w Polsce podlegają egzekucji komorniczej?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 7, 2015 o 13:57

Zbyt ogólne pytanie, generalnie jeżeli spółka ma wierzytelności w Polsce i ktoś ma tytuł wykonawczy przeciwko niej to można zająć te wierzytelności bądź polskie rachunki bankowe takiej spółki

Odpowiedz

Jan Kwiecień 13, 2015 o 14:42

Czy zleceniodawca z Polski zawiera umowę ze Spółką LLC założoną w Delaware czy z rezydentem tej spółki w Polsce?

Odpowiedz

Błazej Sarzalski Kwiecień 13, 2015 o 15:39

To wybór stron, ale nie ma przeciwwskazań aby zawrzeć umowę ze spółką LLC

Odpowiedz

Sławomir Lipiec 15, 2015 o 17:05

czy możliwa jest egzekucja zobowiązań ( w tym skarbowych, ale też alimentacyjnych i cywilnoprawnych) powiernika z majątku będącego w jego posiadaniu, a stanowiącego własność powierzoną ( część nawet przewłaszczona) i z “ogółu praw i obowiązków” w spółce komandytowej też powierzonych ? A co z podatkiem od dywidendy ze spółki komandytowej dla LLC ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 16, 2015 o 14:28

Nie jest możliwa bezpośrednio egzekucja z powiernika, ale możliwe jest zajęcie wierzytelności dłużnika wobec powiernika.

W spółkach komandytowych nie ma podatku od dywidend.

Odpowiedz

Lukasz Styczeń 5, 2016 o 08:31

a czy można i warto wykorzystać spółkę LLC w spółce jawnej?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 5, 2016 o 09:06

Można, przy czym oczywiście warto mieć dobry powód aby to robić oraz zadbać o należytą interpretację przepisów przez fiskusa 🙂

Odpowiedz

Dorota Lipiec 25, 2018 o 10:25

Zabrakło tu jeszcze dwóch punktów, w ktorych LLC jest lepsza niż Sp z o.o.:
– brak podwójnego opodatkowania dywidendy: właściciel spółki deklaruje dochód, który jest opodatkowany tylko raz w Polsce, w dodatku może to być podatek liniowy
– koszty obsługi: dużo niższe niż 500-1000 zł miesięcznie za prowadzenie pełnej księgowości

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 31, 2018 o 09:54

Dzięki za wkład w dyskusję 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: