Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

“Serwery w Delaware” co za bzdura

Błażej Sarzalski05 lutego 20156 komentarzy

Dziś piszę lekko wkurzony, bo te bzdury pod tytułem: “Jeżeli masz serwery w Delaware to znaczy, że stamtąd prowadzisz działalność gospodarczą” albo “Działam przez internet, nie mam nigdzie fizycznie siedziby, więc decyduje to gdzie mam spółkę” na dobre rozpowszechniły się w dyskusjach na polskich forach internetowych.

Powiedzmy sobie więc wprost.

Posiadanie serwerów na terenie Stanów Zjednoczonych nie zmienia wiele, jeżeli Twoja działalność operacyjna odbywa się w Polsce, ostatecznie jeżeli takiej działalności nie ma, to tak czy siak, ośrodek zarządzania jest najczęściej w Polsce.

Co zrobić aby był w Delaware? Zatrudnić tam menedżera, otworzyć biuro, umieścić serwery i mieć tam realną działalność.

Jeżeli tego nie zrobisz to tak czy siak podlegasz opodatkowaniu w Polsce, koniec. Kropka

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Marek 11 lutego, 2015 o 00:31

  Załóżmy sytuację wyżej wymienioną. Mam spółkę w Delaware. Serwer w USA sprzedał automatycznie książkę elektroniczną za 30zł. Spółka zarobiła 30zł. W USA jestem wolny od VAT i podatku dochodowego.

  Jestem rezydentem podatkowym w Polsce, moja tzw. działalność operacyjna odbywa się w Polsce, ale tutaj tez mam firmę płacę ZUS.

  – Czy zatem należy potraktować to jako dokonania sprzedaży na zasadach polskiej firmy, przelać pieniądze ze spółki w USA do konta firmowego w PL i obciążyć 30zł podatkiem VAT 23% + dochodowym 20% (liniowy)

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 11 lutego, 2015 o 09:24

  Nie do końca. Jednak jest odrębność podmiotowa między spółką a Panem, spółka powinna sama być podatnikiem VAT, a w Polsce należy otworzyć jej oddział.

  Odpowiedz

  Tomasz 13 kwietnia, 2016 o 17:49

  Bzdury. Tysiące amerykańskich firm sprzedają oprogramowanie np. do polskich klientów. Sam kupuję sporo oprogramowania nie tylko dużych ale i małych firm, oprócz tych największych gro nie posiada oddziału w Polsce bo to byłby absurd. Wystarczy, że jeśli sprzedają do indywidualnych odbiorców są zarejestrowani np. w systemie MOSS. Nie wiem skąd Pan bierze swoje informacje, ale często powtarzane słowo w Pana wpisach to \”zakładam\” nie daje podstaw, aby wierzyć Pańskim słowom.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 13 kwietnia, 2016 o 18:54

  Widzę Panie Tomaszu, że muszę pisać jaśniej. Wiadomo, że firmy amerykańskie nie posiadają oddziału w Polsce, ale mogą tutaj sprzedawać, po zarejestrowaniu się do celów VAT na terenie UE (np. w MOSS albo w każdym z docelowych państw członkowskich osobno), ale ja nie piszę o tych firmach, a o ludziach, którzy twierdzą, że działalność gospodarczą można prowadzić w taki sposób, że ma się serwery w Delaware i tylko tyle tam, a całą resztę infrastruktury poza tym stanem – np. w Polsce (sprzedawcy kodów do gier choćby) i twierdząc, że ich działalność odbywa się w Delaware właśnie. To jest właśnie bzdura. Nie jest bzdurą to, że są firmy z USA, z realnym ośrodkiem zarządzania w USA, które sprzedają do Polski… ale one płacą podatki tam (dochodowe), a VAT tu (przynajmniej powinny o ile sprzedają konsumentowi) – wpis zaś dotyczy tych co mówią, że jak się ma serwery w Delaware to się nie płaci podatków w Polsce…

  Odpowiedz

  Adam 22 grudnia, 2015 o 12:16

  No dobrze, a co w przypadku gdy spółka w Delaware nie zatrudnia żadnego pracownika, a współpracuje z jednoosobowymi podmiotami gospodarczymi z Polski, które na jej zlecenie zajmują się działalnością operacyjną w Polsce? Czyli sytuacja może wyglądać np tak: Mam udziały w spółce w Delaware razem z kilkoma osobami z Polski. W Polsce niektórzy z nas prowadzą działalność i wystawiają faktury do spółki w Delaware. Jeden z nas nie ma działalności więc pracuje dla spółki na zasadzie umowy o dzieło. Spółka ma klienta np na aplikację do smartphona za cenę 10 000 eur od firmy z Niemiec. Spółka zamawia wykonanie aplikacji w firmiach z Polski, a grafikę u podwykonawcy z Polski na umowę o dzieło. Płaci za to łącznie 2000 EUR. Spółka wykazuje więc zysk 8000 EUR. Jak to teraz odpodatkować? Gdzie dokonywana jest działalność operacyjna spółki?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 22 grudnia, 2015 o 12:17

  Tam, gdzie siedzi wspólnik 😉

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: