Regulując należności za usługi doradcze, księgowe lub informatyczne na rzecz podmiotu z Państwa trzeciego co do zasady mamy obowiązek pobrać w Polsce podatek u źródła i to my, jako usługobiorca odprowadzamy za zagranicznego usługodawcę podatek do urzędu skarbowego.
Pewne preferencje co do stawki tego podatku bądź wyłączenia od opodatkowania mogą wynikać z faktu istnienia między Polską, a krajem z którego świadczone są usługi, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tak jest w stosunkach między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Aby jednak móc powoływać się na dobrodziejstwo umowy o unikaniu opodatkowania konieczne jest posiadanie certyfikatu rezydencji podatkowej kontrahenta.
Jeżeli jednak właściciel spółki LLC (jedyny wspólnik) jest rezydentem polskim to certyfikatu takiego nie sposób dostać. Nie w USA. W takiej sytuacji pojawiło się pytanie – czy należy opodatkować podatkiem u źródła transfery pieniężne z tytułu usług doradczych, księgowych, informatycznych czy też z tytułu należności licencyjnych?
Okazuje się, że nie.
Stanowisko takie potwierdziły oficjalne interpretacje podatkowe Ministerstwa Finansów.
Spółka LLC została uznana w nich za spółkę transparentną podatkowo, co powoduje istnienie opodatkowania po stronie wspólnika tej spółki, nie zaś samej spółki, co w konsekwencji przekłada się na to, że:
- nie ma podstaw do opodatkowania tych spółek podatkiem CIT w Polsce
- skoro podatnikiem jest wspólnik i to polski rezydent to nie ma podstaw do tego aby opodatkowywać go zryczałtowanym PIT.
W przedstawionym stanie faktycznym wspólnik spółki LLC miał polski certyfikat rezydencji podatkowej, wydaje się że to jednak nie ma znaczenia – skoro jest polskim podatnikiem to nie stosuje się wobec niego przepisów dot. opodatkowania podatkiem u źródła.
Jednak uwaga. W sytuacji, gdy usługi ww. nie są świadczone ze Stanów Zjednoczonych może pojawić się obowiązek rejestracji spółki LLC jako podatnika podatku towarów i usług w Polsce, co powoduje, że „optymalizacja” podatku, może być pozbawiona sensu.
Po więcej informacji zapraszam do kontaktu.
{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dzień dobry,
Wydaje mi się że Pan pisze o tej firmie:
Na fakturze widnieje dostawca: WEB HOLDING LLC 1903 Rayor ave Cheyenne Wyoming 82001
kontakt lokalni przewodnicy w Polsce
Czy w takim wypadku wystąpi import usług i trzeba naliczyć i odliczyć VAT
a podatek u źródła nie występuje
Tak zrozumiałam Pana artykuł czy dobrze czy możne źle
Z góry dziękuję Panu za odpowiedź
pozdrawiam
Mój artykuł dotyczy podatku PIT, uważam jednak że istnieje realne ryzyko, że ww. spółka powinna być polskim podatnikiem VAT. Wszystko zależy od tego skąd świadczone są usługi i jakie miejsce opodatkowania usług świadczonych przez tę spółkę przewiduje ustawa o VAT.
witam spolka web holding lokalni przewoznicy podobno sa oszustami wyciagaja od ludzi pieniadze m.in za wizytowki w google nie podaja numeru konta bo to sa dane przyjezdza kurier i placi sie gotowka u kuriera, nie dostosowuja sie do tego co obiecali przez telefon bo obiecuja jak uatrakcyjnic wyzytowke i dostep do niej, nie mozna sie dodzwonic jest ciezko i zbywaja, adres jest Stanow Zjednoczonych dziwne ze po rozmowie tel na nastepny dzien juz pojawia sie kurier z faktura ktora trzeba zaplacic, moje pytanie ile jeszcze naciagna ludzi
To chyba jednak nie jest pytanie do mnie 🙂
Dzień dobry Panie Błażeju
Załóżmy, iż sp. z o.o. świadczy usługi doradcze/zarządcze na rzecz amerykańskiej LLC, która jest jednoosobową spółką założoną przez rezydenta podatkowego Polski (klasyczna disregarded entity).
Czy w takim przypadku powstaje konieczność odprowadzenia przez LLC VAT-u za świadczone usługi?
Zdaje się, że pytanie sprowadza się do miejsca wykonania usługi.
Dodam, iż LLC nie ma zakładu na terenie USA (jest to działalność internetowa)
Jestem zwolennikiem tezy, że jak najbardziej tak – jeżeli owa spółka LLC jest zarządzana z Polski i tutaj ma faktyczny ośrodek zarządzania to tutaj trzeba ją do VATu zarejestrować i takie faktury z VAT powinna wystawiać.
Dziękuję za odpowiedź. A czy ma Pan pomysł jak w legalny sposób przetransferować zysk z takiej LLC do spółki sp. z o.o. i opodatkować ją właśnie w ramach tej spółki już? Jeden z pomysłów: być może da się to zrealizować jako inwestycję/pożyczkę LLC na rzecz sp. z o.o.?
Dzień dobry , Bardzo proszę o pomoc w powyższym zakresie. Mamy fakturę zakupową wystawioną przez Web Holding LCC CHEYENNE WYOMING 82001 RAYOR AVE z roku 2020. Nie mamy certyfikatu ani oświadczenia rzeczywistego beneficjenta. Czy pomimo tego płatnik – Spółka dokonująca zapłat za pozycjonowanie wizytówki w Google – nie powinna zapłacić podatku u źródła? Drugi problem to czy należy składać deklaracje roczne CIT-10Z i IFT-2R?
Z dużą dozą prawdopodobieństwa konieczna będzie zapłata podatku u źródła.