Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czy spółka w Delaware jest legalna?

Błażej Sarzalski13 stycznia 20154 komentarze

Wczoraj rozmawiałem ze znajomym. Jest to prawnik, który jednak nie wykonuje zawodu prawniczego.

Powiedział mi mniej więcej coś takiego:

Kiedy zobaczyłem, że zajmujesz się tematem spółek w Delaware pomyślałem sobie: “WOW!” to jest nowość, coś ciekawego. Zaraz potem jednak przyszło mi na myśl, że to musi być jakieś oszustwo. Anonimowość, optymalizacja podatkowa, dziwne struktury korporacyjne. Czy posiadanie spółki w stanie Delaware jest legalne?

Oczywiście najprostsza odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. Tak, możesz legalnie posiadać spółkę w stanie Delaware.

Może znasz metaforę o młotku czy też nożu. Jedno i drugie jest narzędziem, stworzonym przez człowieka, po to aby ułatwiało ono pewne zadania. Młotkiem przybijemy gwoździe, nożem pokroimy jedzenie, wystrugamy coś – są to przydatne narzędzia, które niestety w nieodpowiednich rękach mogą wyrządzić krzywdę. Nie jest to oczywiście wina samego narzędzia, ale jego użytkownika.

Podobnie jest ze spółką LLC w stanie Delaware, problem jednak w tym, że anonimowa spółka w Delaware może budzić u niektórych pokusę oszukiwania ludzi bądź ukrywania dochodów przed zakusami polskiego fiskusa. Trzeba mieć tego świadomość. Dlatego właśnie ten blog będzie traktował o wykorzystaniu spółki LLC w sposób legalny.

Ocenę zaś, czy legalne unikanie podatków jest etyczne… cóż, zostawiam Tobie czytelniku.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał 13 stycznia, 2015 o 13:40

Błażeju, w mojej opinii unikanie płacenia podatków jest nieetyczne. Jednak nie ma nic wspólnego z etyką takie układanie swoich zobowiązań podatkowych, aby płacić podatki w jak najmniejszej wysokości. Z resztą robi to każdy nas: rodzina, która zmniejsza swój tax w związku z wykorzystaniem ulgi prorodzinnej także. Prowadzenie biznesu w ramach zagranicznej spółki jest działaniem z tej samej kategorii.

Zatem “legalne” spółki zagraniczne moim zdaniem nie powinny nieść za sobą ciężaru negatywnych skojarzeń.

Ale to moje zdanie. Innego zdania będzie fiskus. W szczególności trzeba wziąć pod uwagę tegoroczną zmianę przepisów podatkowych, gdzie fiskus ma niestety większe prawa w zakwestionowaniu rozwiązań podatkowych podatnika.

A jak się bronić?

Cóż.. Lepiej się nie bronić, tylko tak wszystko ułożyć zawczasu, aby potem nie było problemów. Czyli bez profesjonalnej pomocy doświadczonego prawnika ja bym nie ruszał tematu 🙂

Serdeczności!
Rafał

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. 15 stycznia, 2015 o 12:52

Dzięki za komentarz Rafale 🙂

O takim właśnie, legalnym tworzeniu biznesu pisałem. Nie chodzi o to aby oszukiwać fiskusa, ale tak zrobić, aby zgodnie z zasadami fiskusa, nie musieć płacić podatków.

Odpowiedz

Jerzy 6 kwietnia, 2015 o 15:53

Czy lepiej rejestrować spółkę np. przez Polish American Investor Group czy lepiej rzucić się na głęboką wodę i spróbować samodzielnie? Zastanawiam się nad wyborem agenta rejestrowego który ma doświadczenie, czy może Pan coś polecić w tym temacie?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 7 kwietnia, 2015 o 13:58

Nie wiem kto to jest Polish American Investor Group, ale pewnie moja konkurencja 🙂

Dlatego też nie będę obiektywny odpowiadając na to pytanie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: