Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czy spółka w Delaware jest legalna?

Błażej Sarzalski13 stycznia 20154 komentarze

Wczoraj rozmawiałem ze znajomym. Jest to prawnik, który jednak nie wykonuje zawodu prawniczego.

Powiedział mi mniej więcej coś takiego:

Kiedy zobaczyłem, że zajmujesz się tematem spółek w Delaware pomyślałem sobie: “WOW!” to jest nowość, coś ciekawego. Zaraz potem jednak przyszło mi na myśl, że to musi być jakieś oszustwo. Anonimowość, optymalizacja podatkowa, dziwne struktury korporacyjne. Czy posiadanie spółki w stanie Delaware jest legalne?

Oczywiście najprostsza odpowiedź na to pytanie jest pozytywna. Tak, możesz legalnie posiadać spółkę w stanie Delaware.

Może znasz metaforę o młotku czy też nożu. Jedno i drugie jest narzędziem, stworzonym przez człowieka, po to aby ułatwiało ono pewne zadania. Młotkiem przybijemy gwoździe, nożem pokroimy jedzenie, wystrugamy coś – są to przydatne narzędzia, które niestety w nieodpowiednich rękach mogą wyrządzić krzywdę. Nie jest to oczywiście wina samego narzędzia, ale jego użytkownika.

Podobnie jest ze spółką LLC w stanie Delaware, problem jednak w tym, że anonimowa spółka w Delaware może budzić u niektórych pokusę oszukiwania ludzi bądź ukrywania dochodów przed zakusami polskiego fiskusa. Trzeba mieć tego świadomość. Dlatego właśnie ten blog będzie traktował o wykorzystaniu spółki LLC w sposób legalny.

Ocenę zaś, czy legalne unikanie podatków jest etyczne… cóż, zostawiam Tobie czytelniku.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Rafał 13 stycznia, 2015 o 13:40

  Błażeju, w mojej opinii unikanie płacenia podatków jest nieetyczne. Jednak nie ma nic wspólnego z etyką takie układanie swoich zobowiązań podatkowych, aby płacić podatki w jak najmniejszej wysokości. Z resztą robi to każdy nas: rodzina, która zmniejsza swój tax w związku z wykorzystaniem ulgi prorodzinnej także. Prowadzenie biznesu w ramach zagranicznej spółki jest działaniem z tej samej kategorii.

  Zatem “legalne” spółki zagraniczne moim zdaniem nie powinny nieść za sobą ciężaru negatywnych skojarzeń.

  Ale to moje zdanie. Innego zdania będzie fiskus. W szczególności trzeba wziąć pod uwagę tegoroczną zmianę przepisów podatkowych, gdzie fiskus ma niestety większe prawa w zakwestionowaniu rozwiązań podatkowych podatnika.

  A jak się bronić?

  Cóż.. Lepiej się nie bronić, tylko tak wszystko ułożyć zawczasu, aby potem nie było problemów. Czyli bez profesjonalnej pomocy doświadczonego prawnika ja bym nie ruszał tematu 🙂

  Serdeczności!
  Rafał

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. 15 stycznia, 2015 o 12:52

  Dzięki za komentarz Rafale 🙂

  O takim właśnie, legalnym tworzeniu biznesu pisałem. Nie chodzi o to aby oszukiwać fiskusa, ale tak zrobić, aby zgodnie z zasadami fiskusa, nie musieć płacić podatków.

  Odpowiedz

  Jerzy 6 kwietnia, 2015 o 15:53

  Czy lepiej rejestrować spółkę np. przez Polish American Investor Group czy lepiej rzucić się na głęboką wodę i spróbować samodzielnie? Zastanawiam się nad wyborem agenta rejestrowego który ma doświadczenie, czy może Pan coś polecić w tym temacie?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 7 kwietnia, 2015 o 13:58

  Nie wiem kto to jest Polish American Investor Group, ale pewnie moja konkurencja 🙂

  Dlatego też nie będę obiektywny odpowiadając na to pytanie.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: