Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Opodatkowanie spółki LLC w Delaware

Błażej Sarzalski23 grudnia 201410 komentarzy

Chyba najbardziej popularnym w polskim internecie artykułem dotyczącym spółki LLC w stanie Delaware jest artykuł mecenasa Roberta Nogackiego z kancelarii Skarbiec o tytule “Masz spółkę w Delaware? Podatek zapłacisz w Polsce“.

Tytuł ten może być jednak mylący, dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się zasadom opodatkowania spółek LLC w stanie Delaware.

W artykule tym zawarte jest wprost stwierdzenie, że spółka LLC w stanie Delaware jest podmiotem transparentnym podatkowo*. Mec Nogacki pisze o tym tak:

Spółka typu LLC stanowi syntezę najlepszych cech spółek kapitałowych i osobowych. Podobnie jak spółka kapitałowa, LLC posiada osobowość prawną niezależną od jej właścicieli, dzięki czemu właściciele i menadżerowie nie są osobiście odpowiedzialni za długi i zobowiązania tejże spółki. Natomiast, podobnie jak spółka osobowa, LLC jest spółką transparentną podatkowo, co pozwala jej nie płacić własnego podatku dochodowego (chyba, że wybierze opodatkowanie na poziomie spółki). Jej przychody przypisywane są bezpośrednio wspólnikom, co pozwala unikać efektu podwójnego opodatkowania zysku wydzielonego ze spółek, charakterystycznego dla klasycznych spółek kapitałowych (co do zasady w przypadku klasycznej spółki kapitałowej, dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz – po raz drugi – podatkiem od wypłacanych wspólnikom dywidend).

Wskazane jest tam także to, że można wybrać opodatkowanie także na poziomie spółki. Niestety wiele osób czerpiących wiedzę z tego artykułu pomija ten aspekt i traktuje spółkę LLC jako spółkę typowo transparentną podatkowo, a tak nie musi być. I warto o tym wiedzieć.

Jak więc może wyglądać opodatkowanie spółki LLC w Delaware?

Jest kilka opcji. Jednoosobowa spółka LLC traktowana jest przez amerykańską administrację podatkową niejako “z urzędu” jako tzw. disregarded entity – czyli podmiot “ignorowany” dla celów podatku dochodowego. Krótko mówiąc – podatki dochodowe płaci się na poziomie właściciela, a straty lub zyski spółki są traktowane bezpośrednio jako straty lub zyski właściciela.

Wieloosobowa spółka LLC traktowana jest przez Internal Revenue Service jako tzw. partnership – czyli w naszej nomenklaturze – spółka jawna (czy też spółka osobowa), efektem jest opodatkowanie na zasadach podobnych do tych jakie obowiązują w spółkach osobowych w Polsce, które z wyjątkiem spółki komandytowo-akcyjnej także są transparentne podatkowo.

Jednakże zawsze istnieje opcja aby dokonać wyboru innej formy opodatkowania. W tym celu wypełnić należy formularz dotyczący wyboru opodatkowania (8832), w ten sposób spółka LLC może być traktowana dla potrzeb federalnego podatku dochodowego jako C-corporation, czyli spółka kapitałowa, co skutkuje odrębnym opodatkowaniem dochodów takiej spółki i odrębnym opodatkowaniem dywidend dla wspólników.

Która z opcji jest lepsza?  To zależy. Obie mają swoje wady i zalety. Obie mogą też być wykorzystane do planowania podatkowego.

*sama z siebie nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a takimi podatnikami są jej wspólnicy

P.S. Jako, że to ostatni wpis przed Świętami to życzę Tobie czytelniku wszystkiego co najlepsze, pspędzenia tych Świąt w taki sposób, jaki wydaje Ci się najlepszy!

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Książe Peru 24 grudnia, 2014 o 09:14

  Dzynk dzynk dzynk – tego szukałem. Będzie zlecenie po 15 stycznia sz.p. mecenasie. Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 24 grudnia, 2014 o 10:42

  Zapraszam przeserdecznie.

  Odpowiedz

  kamil 7 stycznia, 2016 o 23:23

  To prawda, że w Polsce placi się podatek od całości PRZYCHODÓW a nie zysków jeśli ma się społke LLC ?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 8 stycznia, 2016 o 12:24

  Nie, nie jest to prawda

  Odpowiedz

  Krzysztof 7 lutego, 2016 o 10:04

  Witam,
  Załóżmy więc, że mam w Polsce pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczaną podatkiem liniowym. Załóżmy dalej, że zakładam także jednoosobową spółkę LCC w Delaware, która to spółka otwiera oddział w Polsce i prowadzi tu pewien dochodowy biznes. Oddział oczywiście będzie więc podatnikiem VAT i będzie ten VAT płacił, jak i rozliczał (w zakupie).
  I teraz moje pytania na gruncie podatków dochodowych:
  1. Czy opodatkowanie zysków spółki Delaware (u mnie jako rezydenta w Polsce) będzie to także pozarolnicza działalność gospodarcza i podlegać będzie pod podatek liniowy? I tym samym zlecanie przez oddział usług mnie nie będzie miało sensu?
  2. Czy określenie tego zysku będzie więc następowało także wg polskich kryteriów (czyli np. kosztów reprezentacji w koszty uzyskania przychodu nie wliczę)? I w jaki sposób będę zobowiązany wykazać US, że dochód wynosi tyle a tyle (takie są koszty, a takie przychody) – wystarczy księgowość oddziału?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 8 lutego, 2016 o 08:55

  1) Tak
  2) Tak, trzeba prowadzić pełną księgowość w Polsce.

  Gdyby natomiast przyjąć, że działalność prowadzona będzie w DE to już niekoniecznie tak to wygląda i zlecanie przez spółkę niektórych usług Panu będzie miało sens o tyle, że w Stanach nie ma VAT więc handlujemy w kwotach netto, a nie brutto.

  Odpowiedz

  Olaf 23 kwietnia, 2017 o 07:05

  1.A co z wynagrodzeniem Dyrektora spółki LLC, który jest polskim rezydentem?
  ” Art.16 konwencja o unikaniu ….między Polską a USA” – mówi ,że dochód ten może być opodatkowany w USA, ale jak wiemy w jest to 0%. Czy to oznacza ,że Dyrektor nie zapłaci go także Polsce? (brakuje opisu takiego wariantu w/w art.)
  2. Czy znaczenie w tym przypadku ma to czy jest to “C-corporation” czy “disregarded entity”?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 23 kwietnia, 2017 o 10:07

  Skąd przekonanie, że podatek od wynagrodzenia dyrektora spółki LLC wynosi 0%? 🙂 Ja interpretuję ten zapis jako potencjalną kumulację opodatkowania, w przypadku gdyby zgodnie z terytorialnym systemem podatkowym USA jakiś z dochodów dyrektora można byłoby potraktować jako powstający w USA, IMHO więc znajduje tu zastosowanie ogólna klauzula zasady nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce i polski rezydent ma obowiązek to opodatkować swoim podatkiem dochodowym

  Odpowiedz

  Szymon 7 sierpnia, 2018 o 19:25

  Dzień dobry 🙂

  1. Czy w takim razie dobrze rozumiem, iż single-member LLC (“disregarded entity”) jest rozliczane w Polsce podatkiem liniowym 19% od całości dochodów spółki?
  2. A gdybym chciał płacić podatek jedynie od części dochodów (np. od samych dywidend dla dyrektora) to single-member LLC nie wystarczy i musiałbym założyć np. C-corp?

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 8 sierpnia, 2018 o 08:21

  1. Albo 19% podatkiem liniowym, albo według skali – zależnie od wyboru podatnika
  2. W przypadku podatku od dywidend należałoby albo założyć korporację albo zmienić domyślny sposób opodatkowania spółki LLC na właściwy dla korporacji

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: