Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Banki coraz mniej chętne do obsługi firm Delaware

Błażej Sarzalski29 maja 20178 komentarzy

Z zasłyszeń wiem, że wiele polskich banków ma coraz mniejsze chęci na współpracę ze spółkami z Delaware. Wcale się nie dziwię, nie dość, że pojawiła się niezbyt interesująca banki ustawa FATCA (co doprowadziło w ogóle do problemów dla rezydentów amerykańskich w otwieraniu jakichkolwiek kont w Europie) to jeszcze coraz większy nacisk kładzie się na procedury zapewniające ochronę przed praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, to jeszcze wielu przedsiębiorców wykorzystuje te spółki w celach jawnie sprzecznych z przepisami ustawy podatkowej i nie płaci podatków w ogóle.

Mój partner biznesowy, Baltikumsbank na Łotwie nadal otwiera konta dla spółek Delaware, ale tylko tych, które są w stanie pokazać sprawozdania finansowe oraz zakupić produkty inwestycyjne banku.

Z banków w Polsce, jedynym, który nie „wygłupia” się za bardzo jest ING Bank Śląski, ale i tak nowe procedury wymagają przedstawienia dodatkowej dokumentacji (certyfikaty uczestnictwa w spółce LLC), a najlepiej jakby właścicielem spółki był Polak, dla obcokrajowca mogą nie chcieć założyć rachunku.

W tej sytuacji ciekawą alternatywą może być otwarcie rachunku bankowego poza Unią Europejską, w kraju który nie wdrożył powszechnego standardu wymiany informacji (CRS).

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Przemysław 30 maja, 2017 o 10:53

    To widzę że powoli Polska zaczyna tracić przewagę jako jeden z niewielu krajów UE w którym bez dużej ilości papierów można było w jeden dzień założyć rachunek na spółkę z dowolnego kraju…szkoda.

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 30 maja, 2017 o 11:01

    Teraz zostaje Tibilisi, Batumi… :)))

    Odpowiedz

    Rafał 2 września, 2017 o 18:49

    Niestety ale banki teraz wymagają od Firm zagranicznych Certyfikatu Rezydencji Podatkowej. Jeśli nikt nie był w USA dłużej niż 31 dni niech zapomni o takim certyfikacie. Natomiast założenie spółki na obcą osobę jest jak zakup auta na kogoś innego i cieszenie się z jazdy ale jak długo? Ciekawie jest to napisane w artykule Rezydencja podatkowa w USA – FATCA. Polska podpisała FATCA – co daje jej swobodny dostęp do wszystkich danych firmy oraz stanu konta bankowego.

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 4 września, 2017 o 10:05

    Dlatego właśnie trzeba szukać nowych miejsc na otwieranie rachunków bankowych.

    Odpowiedz

    Rafał 9 września, 2017 o 01:08

    Fajnie by było ale jak obsługiwać klientów któzy chcą placić w PLN? W obcym kraju obca waluta jest zaniżana i jej wartość traci z czasem. Jest jakaś korzyść z trzymania PLN w obcym kraju?

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 11 września, 2017 o 09:24

    Nie ma żadnej korzyści z trzymania PLN w obcym kraju, ale tu nie chodzi o korzyści, ale o anonimowość i dywersyfikację ryzyk.

    Odpowiedz

    Marcin 25 sierpnia, 2018 o 04:18

    Czy spółka w Delaware nadaje się do prowadzenia inwestycji na polskiej giełdzie papierów wartościowych? Jakie są najtańsze sposoby korzystania z pieniędzy spółki?

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 27 sierpnia, 2018 o 09:07

    Raczej nie, w tym wypadku szedłbym w stronę spółki z Estonii albo mimo wszystko polskiej spółki z o.o.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: