Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Założenie spółki w stanie Delaware

Błażej Sarzalski30 listopada 2014Komentarze (1)

Kontynuując wątek poprzedni…

W Wilmington założyłem moją pierwszą spółkę. Przedsiębiorcy w Polsce, przyzwyczajeni do tego, że rejestracja spółki z o.o. to kilkanaście dokumentów, które trzeba odpowiednio wypełnić lub załączyć do wniosku rejestrowego mogą być zdziwieni jakie to proste. Jedyne czego tak naprawdę potrzebujesz to:

 • jedna odpowiednia osoba,
 • jedna kartka papieru opatrzona podpisem tejże osoby.

O co więc chodzi? Na początek musisz sobie znaleźć agenta rejestrowego,  czyli osobę fizyczną lub prawną, z siedzibą w Delaware, która generalnie odpowiada za dwie rzeczy: przekazanie certyfikatu formacyjnego (certificate of formation) do sekretariatu stanu Delaware oraz przekazanie rocznej deklaracji z tytułu podatku stanowego właściwym władzom.

Jak już się domyślasz ta kartka papieru to certyfikat formacyjny, który jest podpisywany przez naszego agenta i wysyłany do sekretariatu stanu. I co… i już, żadnych danych dyrektorów, żadnych umów, żadnych innych obowiązków rejestracyjnych – agent zapewnia w swojej siedzibie tzw. biuro rejestrowe, które jest oficjalnym adresem spółki w stanie Delaware i tyle.

Praktyka jest jeszcze prostsza.

Certyfikat zawierać musi w zasadzie wyłącznie nazwę spółki, dane agenta rejestrowego oraz biura rejestrowego, a także to „co wspólnicy uznają za istotne”. Co więcej, podpis agenta pod certyfikatem może być faksymilą lub podpisem przesyłanym elektronicznie (np. faksem czy pocztą elektroniczną).

Aby założyć spółkę w Delaware musisz więc znaleźć dla siebie agenta rejestrowego (jeżeli go potrzebujesz to możesz się skontaktować także ze mną) i to w zasadzie tyle. Oczywiście to tylko początek, bo przecież chcesz aby ta spółka służyła czemuś więcej niż tylko temu aby sobie była? Prawda?

Okej, ale o tym innym razem 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  Maciej 10 marca, 2015 o 11:40

  Proszę o usuniecie powyższego komentarza, albowiem jest to prywatna korespondencja, która omyłkowo została wklejona do pola komentarz zamiast kontakt.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: