Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Spółka w Delaware sposobem na całe zło tego świata

Błażej Sarzalski07 marca 20182 komentarze

Tytuł jest oczywiście ironiczny, ale zainspirowany reklamami facebookowymi pewnej kancelarii z Cheyenne adresującej swoje usługi do polskich przedsiębiorców.

Reklamują się przykładowo tak:

Fiskus ma zamiar skanować tablicę pojazdów należące do spółek.
Szukasz dobrego rozwiązania?
Załóż spółkę LLC.

Albo:

Jeśli wykonujesz usługi z wykorzystaniem amerykańskiej spółki LLC, do swojej usługi nie doliczasz podatku VAT! To polski usługobiorca samodzielnie dolicza do faktury polski VAT i od razu go odlicza (jest to zatem wyłącznie zabieg księgowy), a zatem usługobiorca nie wysyła nam należności na dwa konta.

Albo:

Jeżeli szukamy najlepszej możliwości, przez myśl może przejść śmiała idea zarejestrowania firmy w UK i skorzystania z możliwości spółki LTD. Czy jest to dobry wybór? Nie do końca. Jeżeli chcemy mieć 100% pewność, że osobisty majątek będzie zabezpieczony przed odpowiedzialnością materialną, to LTD kuleje na obydwie nogi. Każdy członek zarządu spółki LTD może odpowiadać swoim prywatnym majątkiem. Dzieje się tak w wielu przypadkach, najczęściej związanych z egzekwowaniem zobowiązań, gdy spółka LTD staje się komplementariuszem sp.k. i nie posiada wystarczających środków na spłatę zadłużenia.

Jest inne wyjście? Zawsze! LLC

Czy rzeczywiście spółka LLC jest dobrym wyjściem w każdej z tych sytuacji?

Niekoniecznie. Po kolei odpowiem na każdą z tych reklam.

Po pierwsze, zgodnie z prawem polskim bardzo ciężko zarejestrować pojazd na spółkę amerykańską w Polsce. To co musiałbyś zrobić to otworzyć oddział, bądź sprowadzić samochód z USA na amerykańskich „blachach”. O wiele prostszym rozwiązaniem w tym wypadku wydaje się czeska spółka s.r.o.

Po drugie, jeżeli wykonujesz te usługi z Polski to jesteś polskim podatnikiem i basta. Obciąża Cię polska „mała” klauzula nadużycia prawa podatkowego w zakresie podatku VAT. Nie wierzysz? Zerknij na art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Po trzecie, pomysł z LLC jako komplementariuszem spółki komandytowej ma sens, ale nie jest odpowiedzią na bolączki związane ze spółką z o.o. – spółka LLC jest transparentna podatkowo, co oznacza, że za zapłatę podatku dochodowego w Polsce odpowiedzialność ponosi jej wspólnik – bezpośrednio, a nie sama spółka, chyba że…

… chyba, że zapytasz prawnika jak się przed tym wszystkim sensownie zabezpieczyć.

I nie wierz reklamom, w większości są one mylące.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Tadeusz 20 maja, 2018 o 06:10

    Przypadek, który opisują nie dotyczy zarejestrowania auta w Polsce, ale poruszania się autem służbowym po Polsce na amerykańskich numerach. To istotna różnica.

    W kwestii VAT…. nie wolno posługiwać się ustawą wybiórczo. Art. 5 to nie cała ustawa, a w tym konkretnym przypadku istotny jest Art. 28b

    Art. 28b. 1. Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2–4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

    Odpowiedz

    Błażej Sarzalski 21 maja, 2018 o 09:07

    A gdzie niby spółka LLC zarządzana z Polski ma siedzibę swojej działalności gospodarczej? 🙂

    Art. 5 to klauzula obejścia prawa podatkowego w zakresie VAT, polecam 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: