Czy na otwarcie spółki LLC potrzebuję pozwolenia dewizowego?

Błażej Sarzalski        03 grudnia 2015        Komentarze (2)

Odpowiedź na pytanie zadane w temacie jest złożona… chyba tak, jednak nie :)

Na nabywanie przez polskich rezydentów, zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem innych podmiotów udziałów i akcji w spółkach mających siedzibę w krajach trzecich, a także obejmowanie udziałów i akcji w takich spółkach potrzebne jest zezwolenie dewizowe. Do grona „krajów trzecich” zaliczamy państwa niebędące członkami Unii Europejskiej. Niewątpliwie państwem takim są Stany Zjednoczone Ameryki.

Jeżeli przyjmiemy, że w spółce LLC nabywamy udziały (choć nie są to udziały w polskim rozumieniu tego słowa, dlatego w moim rozumieniu nie jest to takie oczywiste) to odpowiedź musi być twierdząca. Otwierając spółkę w Delaware potrzebujesz więc pozwolenia dewizowego.

Na szczęście już je masz, a nawet o tym nie wiesz.

Dał Ci je Minister Finansów wydając rozporządzenie o ogólnych zezwoleniach dewizowych, które stanowi, że nie wymaga się indywidualnego zezwolenia nabywając udziały spółek w krajach, z którymi Polska podpisała umowę o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (tzw. kraje BIT).

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzysztof Szura Styczeń 28, 2016 o 21:18

Panie Błażeju,

czy to przyznane przez Ministra zezwolenie dewizowe dotyczy wyłącznie osób fizycznych, czy także osób prawnych lub tzw. ułomnych osób prawnych?

Dzięki wielkie za odpowiedź :)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 29, 2016 o 10:08

Dotyczy wszystkich podmiotów ze zdolnością prawną.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: